Jak si usnadnit porod

Porod patří mezi ty nejdůležitější zážitky v životě ženy. Je zážitkem nezapomenutelným, jedinečným, mnohdy je ale velmi náročný, vyčerpávající a přináší s sebou i bolest. Avšak, nemusí být takový vždy. Nepříjemným vedlejším účinkům porodu se můžete zcela vyhnout nebo je alespoň minimalizovat pomocí následujících rad a tipů pro usnadnění porodu.

 

Rady pro snazší porod

Jak si usnadnit porod? Nejúčinnější je v tomto případě samozřejmě cvičení. Ale ne jen tak ledajaké, protože nevhodné a příliš náročné cvičení napáchá víc škody než užitku. Vybírejte pouze ze speciálních druhů posilování pro těhotné. Začít můžete například s gravid jógou nebo cvičením na míčích. Měsíc před porodem byste se pak měly více věnovat posilování svalů pánevního dna. Mnohé studie ukázaly, že ženy, které se před porodem věnují posilování těchto svalů, zažívají snadnější porod a navíc jsou méně často postiženy únikem moči po porodu. Doporučujeme také využít pomůcky pro snadnější porod a nácvik vypuzování novorozence. Nejen, že je s nimi cvičení snadnější, ale je také mnohem účinnější a přitom vám stačí jen 15 minut denně. Pomůcky pro snadnější porod vám pomohou vyhnout se riziku nástřihu nebo natržení hráze, které dnes postihuje téměř každou ženu.  Velmi účinné jsou také různé druhy masáží, které zvyšují elasticitu tkáně a zmírní případné bolesti.

 

Doplňky pro lehčí porod/urychlení porodu

Jako doplněk stravy můžete vyzkoušet čaj z lístku maliníku, ostružiní a jahodníku, který má vliv na činnost hladkého svalstva a může zkrátit dobu porodu. Podobné vlastnosti má údajně i lněné semínko, které napomáhá ke zkrácení porodu. Velmi prospěšné jsou v době těhotenství a při porodu také minerály – hořčík, draslík a sodík, které jsou výborné pro utlumení bolesti a předcházejí totálnímu vyčerpání při porodu.

Bezbolestný porod

Prožívání bolesti při porodu se u jednotlivých rodiček různí. Důležitou roli hraje vždy postoj ženy k porodnímu procesu a její momentální duševní rozpoložení. Je vůbec možný porod bez bolesti? Ženy rodily po tisíciletí bez epidurální anelgezie, ale to neznamená, že se nepokoušely ulevit si jinak. Seznamte se s přirozenými způsoby tišení porodních bolestí.

 

aniball

Jak na porod bez medikace

Voda – oblíbeným uvolňujícím prostředkem je voda. Ať již vana, nebo sprcha, voda ubírá bolesti na intenzitě. Pokud se rozhodnete rodit do vany, musíte mít k dispozici porodní bazén, což není v českých porodnicích běžné. K urychlení porodu dochází ponořením do porodního bazénu v pravý čas, kdy voda má 37° C, a tělo se v něm uvolní.

Masáž –  pomoci může masáž zad, chodidel a míst pod koleny. Provést ji může partner nebo dula.

Akupresura – tradiční čínská metoda akupresurních bodů funguje i při porodu. Mačkají se body na nohou, které podporují kontrakce a mohou vyvolat porod.

Aromaterapie – pomoci může i aromaterapie. Růžové listy a šalvěj lékařská podporují otvírání porodních cest, levandule a heřmánek uklidňují.

Homeopatika – léky k užití během porodu i později na podporu hojení. Dávku určuje homeopat.

Prostředí – porod je velmi intimní záležitostí, proto by se i prostředí mělo přizpůsobit. Ztlumená světla napomáhají relaxaci a ponoření se do sebe. Napomoci může i oblíbená hudba.

Která maminka by si nepřála přirozený a snadnější porod? Porod bez obav je možný, pokud je příprava komplexní a rodička se připravuje po stránce fyzické, psychické i vědomostní. Aniball vám přináší více pohodlí, méně stresu a strachu z porodu. Nezoufejte ani, pokud jste již prodělala císařský řez, protože přirozený porod po císaři je stálé možný.

 

Jak se připravit na snadnější porod? Radíme vám