Hojení nástřihu hráze

Během porodu je v některých případech nevyhnutelné provést nástřih neboli epiziotomii hráze, ve snaze zvětšit poševní vchod a zabránit jeho samovolnému natržení. Ke správnému zahojení rány je kromě vhodné péče potřeba i trpělivost.

Natržená či nastřižená tkáň je obvykle scelena pomocí stehů, které se po 2 týdnech rozpustí a vypadnou. Někdy se ale mohou vyskytnout komplikace. Abychom jim předešli, je potřeba o místo nástřihu správně pečovat:

Ránu je třeba udržovat v čistotě a suchu! Co nejčastěji sprchovat vlažnou vodou, používat pouze speciální mýdla určená pro intimní hygienu. Vhodné jsou i aromaterapeutické směsi k oplachu nebo později do koupele. A také éterické oleje pro péči o jizvu, např. levandule, geránium, slaměnka….ve vhodném nosiči.

Nezapomínejte poranění vždy dobře osušit čistým vyžehleným ručníkem, můžete i fénovat studeným vzduchem.

Hojení velmi pomáhá vystavení rány čerstvému vzduchu, je proto důležité postižené místo co nejvíce větrat. V prvních dnech po porodu používat prodyšné spodní prádlo a vhodné porodnické vložky.

Na toaletě se utírejte správně odpředu dozadu. Je opravdu potřeba pečlivě udržovat intimní partie co nejvíce čisté, ideálně po každém použití toalety se osprchovat. Při bolestech při snaze o vyprázdnění můžete použít např. glycerinové čípky.

Hojení nástřihu hráze je často doprovázeno bolestí různého stupně. Bolest a otok zmírní krátkodobé chlazení pomocí ledu zabaleného do gázy, nikdy nedávejte led přímo na kůži a nechte přiložený jen do úlevy, aby nedošlo k omrzlině! Do vody při přípravě ledu můžete přikápnout kapku tinktury z arniky či měsíčku lékařského pro lepší hojení.

Pokud je bolest veliká, zvažte, zda- li se opravdu neobejdete bez analgetik. Pokud je miminko donošené a zdravé, léky paracetamol/ ibuprofen by při kojení měly být bezpečné. Ale POZOR, aspirin nebo silnější preparáty neužívejte!

 

Co nejdříve po porodu začněte cvičit svalstvo pánevního dna. Cviky zvyšují prokrvení tkáně a tím zrychlují a usnadňují proces hojení. Zároveň působí preventivně proti poporodní inkontinenci.

Všímejte si známek infekce v ráně– zarudnutí, otok, vytékající tekutina či hnis, výraznější bolesti…a v těchto případech neprodleně navštivte lékaře.