Pochva po porodu

Porod, zázračný proces, při kterém na svět vstoupí nový člověk, ale také zdroj obav těhotných žen a posléze i toužebně očekávaný okamžik, který je vysvobodí z těžkého nemotorného těla. Co se ale stane s tělem ženy po porodu? Které změny jsou nevratné a co bude brzy jako dřív?

 

Za jak dlouho se zmenší děloha?

Před porodem je děloha zhruba 15x větší než před otěhotněním, její hmotnost vzroste na jeden kilogram. Kontrakce ve třetí době porodní způsobí, že se placenta oddělí od děložní stěny a dojde k porodu placenty. Při následném zmenšování se zatahují vlákna a zmenšují se svalové buňky. Zavinování dělohy je cítit jako slabší kontrakce, při vyplavování oxytocinu během kojení se jejich intenzita zvyšuje a mohou být bolestivější. Spolu se smršťováním dělohy dochází k zatahování cév, které vyživovaly placentu.

Po porodu se v děloze nacházejí krevní sraženiny, které odcházejí v podobě tzv. očistků. První dny bývají jasně červené s větším množstvím krve, poté odcházejí hnědé s vyšším podílem tkáňového sekretu a na konci druhého týdne žloutnou, nakonec získají charakter hlenu. Tento proces trvá obvykle 4–5 týdnů, není ale neobvyklé, že celé šestinedělí.

 

Zůstanu „tam dole“ po porodu roztažená?

Nemusíte se bát. Vagína je velmi pružný orgán. Do původního stavu se pochva po porodu vrací za 3 týdny, zůstává však méně pružná, její povrch je vyhlazenější a stěny pochvy se mírně sníží. Během několika dní vagina získává svůj svalový tonus a začíná se zmenšovat.

Kdy začít s pohlavním životem?

Rychlost zahojení hráze závisí na velikosti jejího poranění. V případě jen malých trhlin, které nevyžadovaly šití, dojde ke zhojení rychle. Velká zranění se hojí dlouho a je třeba jim dopřát čas, proto i se sexem raději počkejte, až na doporučení lékaře. V každém případě si sex odpusťte do doby, až nebudete cítit žádnou bolest. A začněte zvolna.

Během prvních sexuálních zkušeností po porodu zjistíte nižší lubrikaci vagíny, než jste byla zvyklá během těhotenství. Je to dáno nižší hladinou estrogenu. Kojíte-li, bude vaginální sliznice sušší po celou dobu kojení, protože při něm je obecně nízká hladina estrogenu. Nerozpakujte se používat lubrikantů. Jste-li plně zahojená, je to bezpečné. (Dejte přednost lubrikantu na vodní bázi, a to zvlášť používáte-li bariérovou antikoncepci. Maziva na bázi oleje mohou oslabit latex a může dojít k prasknutí kondomu.)

 

Doporučujeme dále přečíst