Co je pánevní dno a jak funguje?

Pánevním dnem se nazývá skupina tkání (svaly, vazy, fascie atd.), poskytující pevnou, ale pružnou oporu pánevním orgánům (močový měchýř spolu s močovou trubicí, děloha a konečník). Svou funkcí tak napomáhá zabraňovat samovolnému a nechtěnému úniku moči či stolice a má významný podíl na kvalitě porodu. Je také důležitou součástí hlubokého stabilizačního systému páteře a účastní se přenosu sil z dolních končetin na trup při každém našem kroku. V neposlední řadě jeho kvalita ovlivňuje sexualitu ženy (ovlivňuje intenzitu libida a schopnost prožívat orgasmus), dále ovlivňuje fertilitu (plodnost) a psychickou stabilitu. Vzhledem k evolučním zákonitostem je pánevní dno často označováno jako centrum ženské síly a sebevědomí.

 

Jak svaly pánevního dna fungují?

 

Pro každou ženu jsou právě tyto svaly velmi důležité, neboť jsou aktivní podporou pánevních orgánů, regulují jejich polohu uvnitř ženské pánve a dávají kvalitní předpoklad jejich přirozené funkci. Současně se podílejí na lidské chůzi a spoluvytváří základy opěrného systému páteře. Tyto svaly jsou tedy aktivní mnohem častěji, než bychom zprvu očekávali, neboť jejich správná funkce je podmínkou řady každodenních pohybových stereotypů.

Zdravé a funkční pánevní dno se umí ve správný čas aktivovat (čili zkrátit, zatnout, smrštit), ale také se umí kontrolovaně uvolnit (relaxovat, natáhnout, prodloužit). V některých životních fázích je velmi namáhané a následkem různých vnitřních i zevních vlivů (porod, hormonální změny, nedostatek pohybu nebo naopak nadměrná fyzická zátěž, stres, ale i třeba nevhodná obuv) může některou z výše vyjmenovaných funkcí ztratit. Takové pánevní dno je potom buďto trvale stažené (neumí povolit, je zatnuté, jakoby v trvalé křeči) nebo naopak postrádá schopnost aktivace a nastává jeho nekontrolované povolení (oslabení, ochabnutí).

 

Mgr. Renata Zichová

Mgr. Renata Zichová

CEO

Renata Zichová, matka dvou dětí nejdříve vymyslela Aniball pro těhotné ženy, a teď přichází na trh s pomůckou Aniball

Inco. Renata vystudovala právnickou fakultu, ale právnické prostředí ji nikdy nebavilo. Při prvnímu porodu se zrodila

nejen její dcera, ale také myšlenka Aniballu a tím se i naprosto změnilo její profesní směřování. Téma porodu a vše související

se stalo tématem, ve kterém vidí smysl. Stejně jako podpořit ženy a jejich sebevědomí, přirozený pohled na porod, sdílení

informací a zkušeností porodních asistentek, dul i maminek.