Pánevní dno a porod

Svaly pánevního dna hrají v období těhotenství významnou roli. Na jejich pružnosti a flexibilitě závisí udržení dělohy ve správné pozici, protože děloha nabírá váhu společně s rostoucím dítětem a tím i zvyšuje tlak na pánevní dno. Síla a výdrž těchto svalů je podrobena velké zkoušce po mnoho měsíců. Když se při porodu dítě dostává na svět, pánevní dno se musí efektivně roztáhnout. Aby svaly a vazy vydržely takový nápor, tělo je na to hormonálně připravuje. Cvičením a zvědomováním si svalů pánevního dna můžeme tento přirozený proces vhodně podpořit.

Schopnost pánevního dna udržet ovládání moči a stolice je nepochybně ohrožena procesy vaginálního porodu. V okamžiku, kdy se hlavička dítěte objeví v poševním vchodu, svaly, vazivový obal svalů a nervy pánevního dna roztahuje nejširší část hlavičky dítěte a dochází k maximálnímu rozevření pánevního dna. Je pravděpodobné, že napnutí a možné natržení nitropánevních svalů a související trauma pánevních nervů může vyvolat dysfunkci pánevního dna.

Trhliny na vazivovém obalu svalů mají schopnost se zahojit, ale má se za to, že výsledná pojivová tkáň není tak pevná jako původní a že žena pravděpodobněji trpí symptomy dysfunkce pánevního dna, jako jsou inkontinence nebo výhřez pánevních orgánů. Tyto symptomy se mohou výrazněji projevit později, v důsledku procesu stárnutí a hormonálních změn v menopauze, které ovlivňují již tak oslabený vazivový obal svalů pánevního dna.

V důsledku vaginálního porodu může dojít k roztržení tkáně, kdy rozlišujeme poranění svalů pánevního dna 2., 3. a 4. stupně. Při poranění 1. stupně dochází k poranění, které postihuje pouze kůži pokrývající svaly pánevního dna a není tedy zahrnuto do klasifikace poranění svalů.

Pánevní dno – klasifikace poranění svalů

  1. stupeň: ruptura hráze, postihující poševní svaly, ale ne anální svěrač
  2. stupeň: ruptura hráze, postihující komplex análních svěračů (zevní a vnitřní anální svěrač)
  3. stupeň: ruptura hráze, postihující komplex análních svěračů a sliznici konečníku

exhausted pregnant woman relaxing on floor after exercise

Z našich statistiky vyplývá, že z 800 žen, které Aniball používalo během předporodní přípravy, bylo:

  •  64,5% bez nástřihu hráze
  • 14% císařský řez
  • 16% kosmetické šití (1-3 stehy)
  • 5% nástřih nebo poranění 2. stupně
  • 0,5% bez odpovědi

O pánevním dnu jsme napsali