Těhotenství – vše, co jste potřebovali vědět

Říká se, že těhotenství není nemoc, nýbrž pro ženu přirozený stav, nicméně každou ženu může při čekání na nového člena rodiny překvapit něco jiného, protože každá tento stav prožívá odlišně. V tomto článku si stručně probereme všechny základní věci, které se těhotenství týkají.

První trimestr

První trimestr trvá prvních 12 týdnů, tedy od početí do začátku 13. týdne.

Příznaky těhotenství

Nejčastějším příznakem těhotenství je nepřicházející menstruace. Dále se často objevují bolesti a napětí v prsou, ranní nevolnosti, zvracení, nadýmání, nechutenství či naopak zvláštní chutě. Tyto stavy trvají obvykle pár týdnů a jejich příčinou jsou hormonálních změny v těle ženy. Najdou se takové, kterým je první měsíc opravdu hodně špatně, a to denně, ale najdou se i takové, které na sobě nic z uvedeného nezpozorují.

Vyšetření v prvním trimestru

Do gynekologické poradny se žena vydává zpravidla ihned, jakmile nedostane menstruaci a/nebo jí vyjde pozitivní těhotenský test. Gynekolog těhotenství potvrdí odběrem krve, vnitřním ultrazvukem nebo obojím a vypíše těhotenskou průkazku.

Na další návštěvy budete docházet pravidelně co 4 až 6 týdnů. Každá z nich začíná rutinním vyšetřením ranní moči, změřením tlaku a zvážením. Následovat může ultrazvuk, vnitřní vyšetření a/nebo poslech ozev plodu.

Screening v prvním trimestru

Mezi 11. až 13. týdnem se můžete objednat na tzv. prvotrimestrální screening. Jedná se o ultrazvukové vyšetření plodu, kdy se zjišťuje projasnění okolo míchy. To spolu s odběrem krve matky umožňuje odhalit 75-80% výskytů Downova syndromu. Provádějí jej specializovaná pracoviště a cena se pohybuje okolo 1200 Kč (zdravotní pojištění jej nehradí).

Vývoj plodu v prvním trimestru

Plod během prvního trimestru naroste z mikroskopických rozměrů do přibližně 10 cm. Během prvních 8 týdnů se tvoří všechny orgánové soustavy, páteř, nervy a kůže. Plod se začíná hýbat. Ve 13. týdnu fungují ledviny a vznikají základy pro zuby.

Rady a doporučení (nejen) pro první trimestr

Chutě
Věnujte pozornost tomu, na co máte chuť, co vám dělá, nebo naopak nedělá dobře. Chutě na konkrétní potraviny obvykle signalizují, že vám něco chybí (vitamíny, stopové prvky).

Odpočinek
Totéž, co platí pro chutě, platí i pro další signály těla. Pokud se cítíte unaveně, odpočívejte a nepřepínejte se.

Kyselina listová
Doplňujte kyselinu listovou, a to nejlépe tu přirozeně se vyskytující v listové zelenině.

Nedoporučené potraviny
Mezi nedoporučené potraviny patří tepelně neupravené maso a vejce, dále pak některé bylinky nebo třeba plesnivé sýry a velké množství mořských ryb.

Nevolnosti
Na těhotenské nevolnosti obvykle zabírá zázvorový čaj či zázvorová lízátka.

Léky
Před užitím jakýchkoli léků si přečtěte příbalový leták a/nebo se poraďte se svým gynekologem. Pokud nějaké léky užíváte dlouhodobě, informujte o těhotenství rovněž lékaře, který vám je předepisuje. Některá léčiva se v těhotenství užívat nesměji.

Návykové látky
Vyvarujte se kouření, pití alkoholu a samozřejmě jakýchkoli dalších návykových látek, zejména těch nelegálních.

Káva
Káva se v poslední době při těhotenství nezakazuje, ovšem všeho s mírou a pokud máte sama pochybnosti, tak raději vůbec.

Práce
Pokud pracujete v rizikovém prostředí (s chemikáliemi, s těžkými předměty, s drogově závislými, na směny apod.), informujte o těhotenství svého nadřízeného a domluvte se s ním na změně náplně práce či režimu, případně se poraďte se svým gynekologem ohledně čerpání nemocenské.

Porodnice
Už během prvního trimestru začněte přemýšlet, kde chcete rodit. Velké či oblíbené porodnice obvykle vyžadují registraci už půl roku před termínem porodu.

Druhý trimestr

Druhý trimestr trvá od 14. do 26. týdne.

Projevy těhotenství

Objevit se mohou bolesti zad z přibývající váhy, pálení žáhy nebo problémy se zuby. Žena na sobě už začíná pozorovat rostoucí bříško a váha pomalu stoupá.

Vyšetření v druhém trimestru

Kromě pravidelných kontrol u gynekologa se v 16. týdnu běžně provádí tzv. tripple test z krve matky. Ten dokáže odhalit 50-60% dětí s Downovým syndromem a zohledňuje i riziko poškození neurální trubice. Na rozdíl od výše uvedeného screeningu je však často falešně pozitivní, což zbytečně nastávající maminky stresuje.

Okolo 20. týdne se provádí tzv. velký ultrazvuk, který kontroluje, zda se plod zdárně vyvíjí po fyziologické stránce a zároveň na něm lékař už může rozpoznat pohlaví.

Mezi 24. a 28. týdnem se provádí test na těhotenskou cukrovku.

Vývoj plodu ve druhém trimestru

Během tohoto období naroste plod přibližně do délky 32 cm a váhy 760 g. V 17. týdnu mu začnou růst vlásky, ve 22. týdnu nehtíky, od 18. týdne začíná fungovat sluch i hmat.

Rady a doporučení (nejen) pro druhý trimestr

Oznámení
Nejrizikovější část těhotenství (první trimestr) je za vámi, je čas oznámit těhotenství i rodině a přátelům.

Pálení žáhy a bolest zad
Na pálení žáhy zabírá jedlá soda a ležení na levém boku. Na bolesti v zádech zase pravidelné protahování.

Strie
Na rostoucím břiše se mohou objevit strie (zejména v posledním trimestru). Můžete jej proto preventivně mazat.

Mluvení a hlazení
Rostoucí plod už vnímá váš hlas, proto k němu můžete promlouvat nebo mu zpívat. Stejně tak vnímá hlazení přes břišní stěnu.

 

Třetí trimestr těhotenství

Třetí trimestr trvá od 27. týdne až do porodu, tedy u donošených plodů do 38. až 42. týdne.

Projevy těhotenství

Plod rychle roste a s ním i bříško ženy. V tomto období stoupá váha nejvíce a za celé těhotenství, nastávající maminka nabere průměrně okolo 10 kg. Častěji se proto objevují bolesti zad, křečové žíly nebo otoky. Může se zhoršit spánek, několikrát za noc vás může probudit potřeba močení. Přes den se zase může projevovat větší únava. Několik týdnů před porodem se mohou objevovat poslíčci – slabší nepravidelné kontrakce.

Vyšetření ve třetím trimestru

Od 36. týdne si ženu obvykle přebírá porodnice, ve které se chystá rodit. Tam budete jezdit na pravidelné monitory (většinou 1x týdně), lékař vám rovněž může udělat ultrazvuk či vnitřní vyšetření.

Vývoj plodu ve třetím trimestru

V posledních třech měsících doroste plod do délky okolo 50 cm a váhy okolo 3000 g. Jsou to však orientační údaje. Rodí se jak 2,5kilová, tak 4kilová miminka. Plodu dozrávají orgány, zpevňují se kosti a začíná mrkat. Okolo 30. týdne většinou zaujme polohu k porodu (obvykle hlavou dolů), avšak až do samotného porodu nemusí být tato poloha konečná.

Rady a doporučení pro třetí trimestr

Bolesti zad a křečové žíly
Na obojí pomáhá pohyb, stačí i pravidelné procházky.

Masáž hráze
Přibližně měsíc před termínem porodu můžete začít masírovat hráz olejíčkem k tomu určeným nebo pracovat s balónkem k přípravě na porod.

Výbava pro miminko a taška do porodnice
S blížícím se termínem porodu byste měla mít připravenou tašku do porodnice a také nějakou základní výbavu pro miminko, abyste nemuseli vše shánět na poslední chvíli.