Časté otázky

UPOZORNĚNÍ: K lubrikaci silikonového balonku používejte výhradně gely na vodní bázi určené k vnitřnímu použití (styku se sliznicí). Nepoužívejte přípravky, které obsahují oleje! V případě použití olejů nebo nevhodných lubrikantů může dojít k degradaci silikonu a prasknutí balonku. Takové poškození nebude posuzováno jako vada výrobku.

Pokud je prováděna současně masáž hráze, použijte vhodný lubrikační gel namísto masážního oleje. V případě používání oleje při masáži hráze je nezbytně nutné použít Aniball pouze s kondomem a to výhradně nelubrikovaným nebo lubrikovaným gelem na vodní bázi. Kondomy lubrikované oleji mohou způsobit degradaci silikonu.

Pokud se při reklamaci prokáže, že došlo při používání Aniballu ke kontaktu silikonového balónku s oleji, nevhodnými lubrikanty nebo ostrými předměty, nebudou takové reklamace uznány.

Jak často mám s Aniballem cvičit? Kdy začít?
Začít s cvičením můžete od ukončeného 36. týdne těhotenství, stačí 15 min. denně. Můžete ale cvičit déle i častěji, omezení je pouze bolestivost při cvičení.
Jaký výsledek má být cvičením dosažen?

Ideálním výsledkem je obvod 28-30cm a to po 3 – 4 týdnech používání, což se blíží rozměrům velikosti hlavičky novorozence při průchodu porodními cestami. Měření velikosti balonku je však spíše orientační. Cílem cvičení není dosažení konkrétního obvodu, proto vždy cvičte jen po své pocitové maximum. Je také v pořádku, když v průběhu několika dní dosahujete stejného výsledku. I přesto ve cvičení pokračujte, s blížícím se termínem porodu se díky zvýšené hormonální aktivitě hráz uvolní.

Můžu začít cvičit jen 14 dní před porodem?
Určitě. I dva týdny mohou mít velký vliv, zvlášť, když budete cvičit každý den a to třeba ráno i večer.
Již několik dní dosahuji při cvičení stejný výsledek, nedaří se mi průměr balonku zvětšovat. Znamená to, že už se na větší průměr nedostanu?
Buďte trpělivá. Jsou dny, kdy lepších výsledků nedosáhnete. I přesto ve cvičení pokračujte, pravidelným cvičením se hráz postupně roztáhne.
Může dojít vlivem cvičení s Aniballem k odtoku plodové vody?
K odtoku vodu může dojít kdykoliv, těch důvodů může být mnoho – nejčastěji infekce, nebo i např. během úplňku nebo při změně tlaku. Cvičení s balonkem u zdravého těhotenství nemůže způsobit odtok vody. Vak blan je chráněn čípkem, ten dobře vak blan chrání a zkracuje se až těsně před porodem.
Nemůže při cvičení s Aniballem dojít k předčasnému porodu?
Klinické studie obdobných výrobků prokázaly, že používání těchto pomůcek nemůže vyvolat předčasný porod.
Existují nějaká negativa spojená s tímto cvičením? Nerozšiřuje se díky tréninku pochva trvale?

Tato mylná informace bohužel často vede k rezignaci na cvičení. Pochva je tvořena elastickou tkání, nelze ji „vytahat“. Aniball není dilatační pomůckou. Účelem cvičení není ovlivňovat pochvu, ale svaly pánevního dna v rámci prevence jejich poranění v průběhu porodu. Co má dlouhodobý vliv na svaly pánevního dna kromě genetických faktorů je i konstituce ženy, způsob porodu, velikost plodu a to mnohem více než krátkodobé používání těchto pomůcek. Pokud žena dodržuje pokyny uvedené v návodu a cvičí s respektem k vlastnímu tělu, může jí cvičení naopak pomoci zlepšit flexibilitu tkání. Zdravá tkáň se vlivem správných hormonů při porodu bez problémů jednorázově roztáhne a posléze vrátí do původního stavu.

 

 

Mohu dál pokračovat ve cvičení s Aniballem, když mi vyšly pozitivní výsledky na Streptokoka?
V tomto případě není žádné omezení v souvislosti se cvičením. Streptokok ženě nezpůsobuje žádné problémy, může být nebezpečný pouze pro dítě. Asi 1% dětí u GBS pozitivních žen hrozí infekce, proto se v průběhu porodu podává preventivně ATB, ale v těhotenství s balónkem můžete normálně cvičit. Jiná věc je u kvasinek. Pokud je kvasinková infekce v akutním stadiu a žena má výtok a přelečuje kvasinky globulemi, doporučujeme se cvičením počkat. Pokud je vulva zarudlá, žena má pocity svědění, pálení, tak často je poševní stěna i velmi křehká, dochází k prasklinkám a krvácení. V tomto případě je určitě vhodné cvičení po dobu zavádění globulí přerušit.
Můžu Aniball používat, i když je možné, že mám kvasinky? (a předepsanou léčbu)
Ve fázi léčení cvičení určitě nedoporučujeme. Stěny pochvy jsou křehké, sliznice u východu zarudlé, bolavé a často praskají. V akutních stavech se nedoporučuje ani masáž hráze.
Je vhodné cvičit s Aniballem, pokud mám křečové žíly na rodidlech?
Pokud jde o křečové žíly na rodidlech, tak tam je obzvlášť vhodné, aby se u porodu nic nestříhalo. Pokud nemáte kontraindikaci pro vaginální porod, tedy pokud nic vaginálnímu porodu nebrání a hlavička se může rodit i skrz rodidla s varixy, pak cvičit s balonkem můžete – samozřejmě je ale vždy nutné posoudit váš konkrétní stav. Rozhodně doporučujeme opatrnější přístup a dostatek lubrikantu, přidržovat a co nejpomalejší postup balonku ven.
Doporučujete cvičení s Aniballem při rizikovém těhotenství?
Jestliže Vám lékař indikoval rizikové těhotenství (zkrácený děložní čípek, miminko je velmi nízko atd.), určitě nejdříve doporučujeme konzultaci s lékařem.
Při cvičení se objevila krev, mám se cvičením přestat?
V době, kdy se začíná s používáním Aniballu, již děložní čípek pomalu dozrává, měkne a připravuje se na porod. V této době je hodně prokrvený, křehký, stačí lehký dotyk a může se objevit slabé zakrvácení či špinění. Pokud se toto objeví po cvičení s Aniballem, nebo po lékařském vyšetření, není potřeba se znepokojovat a pokud špinění po cvičení hned ustane, lze dál v používání Aniballu pokračovat.
Co je nástřih hráze a jaké může mít následky?
Nástřih hráze (epiziotomie) je chirurgický zákrok v oblasti perinea – hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) prováděný výlučně v druhé době porodní. Jejím smyslem je zvětšení poševního otvoru a ochrana ženy před spontánním natrhnutím v oblasti perinea. Nástřih hráze může být ale velmi nepříjemný – jde často o špatné hojení a pozdější následky týkající se bolesti při vyprazdňování, omezený milostný život, nutnost plastické operace hráze, inkontinence v pozdějším věku a další. Více informací se dozvíte na stránce nástřih hráze.
Je epiziotomie opravdu potřebná?

Jsou případy, kdy je epiziotomie nevyhnutelná nebo prospěšná: urychlení porodu dítěte (problémy s dýcháním), porod nezralého plodu, ulehčení porodu pánevním koncem atd. Při většině porodů s aplikovanou lokální masáží a kontrolou tlačení se však vaginální tkáň bez problémů roztáhne a vrátí do původní polohy sama. A když se náhodou stane, že se přirozeně natrhne, rána je menší a méně bolestivá než chirurgický nástřih a obyčejně vyžaduje méně stehů než epiziotomie. Navíc při přirozeném natrhnutí hrozí menší riziko infekce než při epiziotomii. Aniball připraví ženu na porod bez nutnosti nástřihu hráze.

Nemůže balónek při cvičení prasknout a způsobit zdravotní komplikace?
Nemůže, Aniball byl řádně testován dle evropské směrnice 93/42/EHS o zdravotnických prostředcích. Upozorňujeme však, že pokud dojde k nedodržení pokynů k užívání a to především použití olejů či nevhodných lubrikantů, dojde k degradaci silikonu a prasknutí není vyloučené.
Můžu se připravovat s Aniballem, i když jsem poprvé rodila císařským řezem?
Ano, díky používání Aniballu přirozený porod po císařském řezu možný je. Jste-li zdravá žena a nejsou zde jiné překážky pro přirozený porod, je možné cvičit s Aniballem.
Je možný únik moči při cvičení?
Při cvičení může dojít k malému úniku moči v důsledku tlaku balonku na plný močový měchýř. Jedná se o minimální množství, které nebrání v dalším cvičení s Aniballem. Po ukončení cvičení by žádná moč již odkapávat neměla.
Jakým způsobem Aniball pomáhá po porodu a může pomoci při inkontinenci moči?

Používáním pomůcky k cvičení po porodu dochází k rehabilitaci svalstva v pánevní oblasti a tím také k omezení úniku moči bezprostředně po porodu i pár měsíců po něm a možnosti vzniku inkontinence v pozdějším období.

Je možné stejný Aniball použít při dalším těhotenství a jaká je jeho životnost?

Záruční doba je u Aniballu standardně 24 měsíců. Při dodržení všech podmínek pro používání a skladování výrobku jsou vlastnosti silikonové pryže neměnné po dobu minimálně 5 let. Je však nutné podotknout, že častým používáním může dojít ke zvýšenému opotřebení a tím i zkrácení jeho životnosti. Proto rozhodně nedoporučujeme cvičení s již používaným balonkem (používaným jinou osobou) a nabízíme možnost zakoupit náhradní silikonový balonek samostatně za výrazně nižší cenu. Na kvalitu silikonu má vliv i používání olejů – proto je nutné při cvičení použít lubrikanty založené na vodní bázi, které oleje neobsahují.

Kde se Aniball vyrábí?
Silikonový balónek je český výrobek. Materiál balonků, německého výrobce, je silikonový materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví. Ostatní díly jsou vyráběny mimo EU. Ke kompletaci a kontrole výrobku dochází také v ČR.
Jak je to s používáním této pomůcky a vznikem infekce?

Při dodržování všech pokynů k používání zahrnujících sterilizaci před prvním použitím a pravidelné desinfekce, vznik infekce prakticky nehrozí.

Kdy se Aniball nedoporučuje používat?

Kontraindikace: Aniball nepoužívejte při rizikovém těhotenství, hrozícím předčasném porodu, jakémkoliv poševním krvácení, pokud je plánován porod císařským řezem, výskytu kondylomat nebo jiné infekční patologie v pochvě nebo v oblasti vchodu poševního, zánětu pochvy, genitálním herpesu, poranění pochvy, prekancerozách aj. patologiích čípku děložního. Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.

Kdy je třeba dbát zvýšené opatrnosti při cvičení?
Zvláštní opatrnosti a cvičení po konzultaci s lékařem je třeba u varixů v pochvě a na zevním genitálu, v případě nízko uložené placenty (zjistíte dotazem na Vašeho gynekologa), při snížené citlivosti pochvy a zevního genitálu (neurologická onemocnění, užívání léků proti bolesti), po přeléčeném zánětu pochvy (krátce přetrvává křehkost pochvy), po operacích pochvy (jizvy nemusí dovolit dostatečnou pružnost pochvy), při lichen sclerosus zevního genitálu (chronické kožní onemocnění). Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.