Časté dotazy

Jak cvičit? Zhlédněte video jak cvičit s Aniballem zde.

Otázky? Nebojte se nás zeptat na cokoliv v poradne.

Jak cvičit? Zhlédněte video jak cvičit s Aniballem zde.

Otázky? Nebojte se nás zeptat na cokoliv v poradne.

Začít s cvičením můžete od ukončeného 36. týdne těhotenství, stačí 15 min. denně. Můžete ale cvičit déle i častěji, omezení je pouze bolestivost při cvičení.

Měření velikosti balonku je spíše orientační. Cílem cvičení není dosažení konkrétního obvodu, proto vždy cvičte jen po své pocitové maximum. Je také v pořádku, když v průběhu několika dní dosahujete stejného výsledku. I přesto ve cvičení pokračujte, s blížícím se termínem porodu se díky zvýšené hormonální aktivitě hráz uvolní.

Určitě. I dva týdny mohou mít velký vliv, zvlášť, když budete cvičit každý den a to třeba ráno i večer.

Nemůže, Aniball byl řádně testován dle evropské směrnice 93/42/EHS o zdravotnických prostředcích. Upozorňujeme však, že pokud dojde k nedodržení pokynů k užívání a to především použití olejů či nevhodných lubrikantů, dojde k degradaci silikonu.

Nemůže, cvičení s balonkem porod nevyvolává, mechanismy indukce porodu jsou odlišné.

K odtoku plodové vody může dojít prakticky kdykoliv a z nejrůznějších důvodů (např. infekce). Je však prokázáno, že cvičení s balonkem u zdravého těhotenství odtok plodové vody nezpůsobuje.

Tato mylná informace bohužel často vede k rezignaci na cvičení. Pochva je tvořena elastickou tkání, nelze ji „vytahat“. Aniball není dilatační pomůckou.

 

Účelem cvičení není ovlivňovat pochvu, ale svaly pánevního dna v rámci prevence jejich poranění v průběhu porodu. Co má dlouhodobý vliv na svaly pánevního dna kromě genetických faktorů je i konstituce a fyzická kondice ženy, způsob porodu, velikost plodu a to mnohem více než krátkodobé používání těchto pomůcek. Pokud žena dodržuje pokyny uvedené v návodu a cvičí s respektem k vlastnímu tělu, může jí používání balonku naopak pomoci v prevenci narušení integrity pánevního dna a poranění hráze. Zdravá tkáň se vlivem hormonů při porodu bez problémů jednorázově roztáhne a posléze vrátí do původního stavu.

Buďte trpělivá. Jsou dny, kdy lepších výsledků nedosáhnete. I přesto ve cvičení pokračujte, pravidelným cvičením a vlivem správných hormonů se hráz postupně uvolní.

V době, kdy se začíná s používáním Aniballu, již děložní čípek pomalu dozrává, měkne a připravuje se na porod. V této době je hodně prokrvený, křehký, stačí lehký dotyk a může se objevit slabé zakrvácení či špinění. Pokud se toto objeví po cvičení s Aniballem, nebo po lékařském vyšetření, není potřeba se znepokojovat a pokud špinění po cvičení hned ustane, lze dál v používání Aniballu pokračovat.

Při cvičení může dojít k malému úniku moči v důsledku tlaku balonku na plný močový měchýř. Jedná se o minimální množství, které nebrání v dalším cvičení s Aniballem. Po ukončení cvičení by žádná moč již odkapávat neměla.

V tomto případě není žádné omezení v souvislosti se cvičením. Streptokok ženě nezpůsobuje žádné problémy, může být nebezpečný pouze pro dítě. Z toho důvodu se v průběhu porodu podávají preventivně antibiotika, ale v těhotenství není přítomnost Streptokoka kontraindikací cvičení.

 

Jiná věc je u kvasinek. Pokud je kvasinková infekce v akutním stadiu a žena má výtok a přeléčuje mykózu globulemi, doporučujeme se cvičením počkat. Pokud je vulva zarudlá, žena má pocity svědění, pálení, poševní stěna je i velmi křehká, dochází k prasklinkám a krvácení. V tomto případě je určitě vhodné cvičení po dobu zavádění globulí přerušit.

Ve fázi léčení cvičení určitě nedoporučujeme. Stěny pochvy jsou křehké, sliznice u východu zarudlé, bolavé a často praskají. V akutních stavech se nedoporučuje ani masáž hráze.

Pokud jde o křečové žíly na rodidlech, tak tam je obzvlášť vhodné, aby se u porodu nic nestříhalo. Pokud nemáte kontraindikaci pro vaginální porod, tedy pokud nic vaginálnímu porodu nebrání a hlavička se může rodit i skrz rodidla s varixy, pak cvičit s balonkem můžete – samozřejmě je ale vždy nutné posoudit váš konkrétní stav. Rozhodně doporučujeme opatrnější přístup a dostatek lubrikantu, přidržovat a co nejpomalejší postup balonku ven.

Jestliže Vám lékař indikoval rizikové těhotenství (zkrácený děložní čípek, miminko je velmi nízko atd.), určitě nejdříve doporučujeme konzultaci s lékařem.

Ano, díky používání Aniballu přirozený porod po císařském řezu možný je. Jste-li zdravá žena a nejsou zde jiné překážky pro přirozený porod, je možné cvičit s Aniballem.

Nástřih hráze (epiziotomie) je chirurgický zákrok v oblasti perinea – hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) prováděný výlučně v druhé době porodní. Jejím smyslem je zvětšení poševního otvoru a ochrana ženy před spontánním natrhnutím v oblasti perinea. Nástřih hráze může být ale velmi nepříjemný – jde často o špatné hojení a pozdější následky týkající se bolesti při vyprazdňování, omezený milostný život, nutnost plastické operace hráze, inkontinence v pozdějším věku a další. Více informací se dozvíte na stránce nástřih hráze.

Jsou případy, kdy je epiziotomie nevyhnutelná nebo prospěšná: urychlení porodu dítěte (problémy s dýcháním), porod nezralého plodu, ulehčení porodu pánevním koncem atd. Při většině porodů s aplikovanou lokální masáží a kontrolou tlačení se však vaginální tkáň bez problémů roztáhne a vrátí do původní polohy sama. A když se náhodou stane, že se přirozeně natrhne, rána je menší a méně bolestivá než chirurgický nástřih a obyčejně vyžaduje méně stehů než epiziotomie. Navíc při přirozeném natrhnutí hrozí menší riziko infekce než při epiziotomii. Aniball připraví ženu na porod bez nutnosti nástřihu hráze.

Používáním pomůcky k cvičení po porodu dochází k rehabilitaci svalstva v pánevní oblasti a tím také k omezení úniku moči bezprostředně po porodu i pár měsíců po něm a možnosti vzniku inkontinence v pozdějším období.

Záruční doba je u Aniballu standardně 24 měsíců. Při dodržení všech podmínek pro používání a skladování výrobku jsou vlastnosti silikonové pryže neměnné po dobu minimálně 5 let. Je však nutné podotknout, že častým používáním může dojít ke zvýšenému opotřebení a tím i zkrácení jeho životnosti. Proto rozhodně nedoporučujeme cvičení s již používaným balonkem (používaným jinou osobou) a nabízíme možnost zakoupit náhradní silikonový balonek samostatně za výrazně nižší cenu. Na kvalitu silikonu má vliv i používání olejů – proto je nutné při cvičení použít lubrikanty založené na vodní bázi, které oleje neobsahují.

Jsme pyšní na to, že Aniball je kompletně evropský a český výrobek. Silikonový balónek je český výrobek, materiál balonků je od německého výrobce, jedná se o silikonový materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví. Všechny ostatní díly jsou vyráběny v EU. Ke kompletaci a kontrole výrobku dochází v ČR.

Při dodržování všech pokynů k používání zahrnujících sterilizaci před prvním použitím a pravidelné desinfekce, vznik infekce prakticky nehrozí.

Kontraindikace: Aniball nepoužívejte při rizikovém těhotenství, hrozícím předčasném porodu, jakémkoliv poševním krvácení, pokud je plánován porod císařským řezem, výskytu kondylomat nebo jiné infekční patologie v pochvě nebo v oblasti vchodu poševního, zánětu pochvy, genitálním herpesu, poranění pochvy, prekancerozách aj. patologiích čípku děložního. Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.

Zvláštní opatrnosti a cvičení po konzultaci s lékařem je třeba u varixů v pochvě a na zevním genitálu, v případě nízko uložené placenty (zjistíte dotazem na Vašeho gynekologa), při snížené citlivosti pochvy a zevního genitálu (neurologická onemocnění, užívání léků proti bolesti), po přeléčeném zánětu pochvy (krátce přetrvává křehkost pochvy), po operacích pochvy (jizvy nemusí dovolit dostatečnou pružnost pochvy), při lichen sclerosus zevního genitálu (chronické kožní onemocnění). Jakýkoliv problém, na který při cvičení narazíte, konzultujte se svou porodní asistentkou či lékařem.

Ano, určitě. Prodáváme náhradní balonek v obou variantách – Aniball i Aniball Inco a obě sady jsou navzájem kompatibilní.

Záleží především na tom, jaké byly předchozí dva porody? Aniball má ženu naučit, jak se vědomě uvolnit za pomoci správného dechu, pomáhá k nalezení nejvhodnější porodní polohy, seznamuje s pocitem tlaku, který při porodu vyvolává nutkání na vypuzování a podporuje tak intuitivní chování, které je pro porod bez poranění velice důležité. Zda už tzv. víte, jak na to? posoudíte nejlépe sama.

Každopádně je ale skvělé používat Aniball či Aniball Inco po šestinědělí, v rámci rehabilitace pánevního dna a prevence inkontinence či dalších dysfunkcí, které se po více těhotenstvích a porodech mohou objevit.

Není automatické, že se při druhém porodu natrhnete, nemusí to tak vůbec být. Místo, které se při porodu natrhlo, se hojí jiným typem tkáně, je pevnější, ale také již méně flexibilní a elastické. Pro práci s jizvou a zlepšení kvality traumatizované tkáně je právě používání Aniballu velmi prospěšné a odborníky doporučované. Máme krásné zkušenosti od žen i po více porodech, které až u 3. porodu používaly Aniball a “konečně” nebyly poraněny nebo nastřiženy.
 
Doporučujeme postupovat přesně dle našeho manuálu, citlivě a s respektem k vlastnímu tělu, balonek příliš nenafukovat, ale zkoušet se díky Aniballu vědomě uvolnit a tzv. prodýchavat jej ven, zkoušet si nejefektivnější polohu pro vypuzování, což je nejlepší způsob pro prevenci porodního poranění 🙂

Ano, je to možné, podrobné instrukce najdete v druhé části manuálu. Pokud však plánujete používat dlouhodobě, což je pro rehabilitaci pánevního dna efektivnější, doporučujeme raději zakoupit náhradní balonek Inco, který je lépe přizpůsoben anatomii pochvy a cvičení je příjemnější. Některé ženy se po porodu ke klasickému Aniballu (pro jeho velikost a tvar) již nerady vrací. Náhradní Inco je plně kompatibilní s klasickou sadou.

Rehabilitovat pánevní dno s Aniballem či Aniballem Inco můžete začít nejdříve po skončení šestinedělí a úplném zhojení porodního poranění (pokud k nějakému došlo?).

Postupujte opatrně a s respektem k pocitům Vašeho těla, intuitivně. Používání balonku nesmí být nepříjemné či dokonce bolestivé, do ničeho se nenuťte.

Některé ženy mají při cvičení pro zpevnění pánevního dna po porodu s klasickým Aniballem problém – kvůli tvaru a velikosti balonku, která může být nepříjemná. V tom případě je vhodnější  používat Aniball Inco – v náhradní variantě, která je s klasickou sadou Aniballu kompatibilní. Inco je tvarem i velikostí lépe anatomicky přizpůsobeno k pravidelnému a dlouhodobějšímu tréninku svalů pánevního dna.  

Kupte si svůj Aniball

Kupte si Aniball a začněte s přípravou na přirozený porod.

1.390,- Kč a doručení zdarma.

Kupte si svůj Aniball

Kupte si Aniball a začněte s přípravou na přirozený porod.

1.390,- Kč a doručení zdarma.