Pánevním dnem se nazývá skupina tkání (svaly, vazy, fascie atd.), poskytující pevnou, ale pružnou oporu pánevním orgánům (močový měchýř spolu s močovou trubicí, děloha a konečník). Svou funkcí tak napomáhá zabraňovat samovolnému a nechtěnému úniku moči či stolice a má významný podíl na kvalitě porodu. Je důležitou součástí hlubokého stabilizačního systému páteře a účastní se přenosu sil z dolních končetin na trup při každém našem kroku. V neposlední řadě jeho kondice ovlivňuje sexualitu (intenzitu libida a schopnost prožívat orgasmus), fertilitu (plodnost) a psychickou stabilitu ženy. Vzhledem k evolučním zákonitostem je pánevní dno často označováno centrem ženské síly a sebevědomí.
Jak svaly pánevního dna fungují?
Pro každou ženu jsou právě tyto svaly velmi důležité, neboť jsou aktivní podporou pánevních orgánů, regulují jejich polohu uvnitř ženské pánve a dávají kvalitní předpoklad jejich přirozené funkci. Současně se podílejí na lidské chůzi a spoluvytváří základy opěrného systému páteře. Tyto svaly jsou tedy aktivní mnohem častěji, než bychom zprvu očekávali, neboť jejich správná funkce je podmínkou řady každodenních pohybových stereotypů.
Zdravé a funkční pánevní dno se umí ve správný čas aktivovat (čili zatnout, smrštit, zkrátit), ale také se umí kontrolovaně uvolnit (relaxovat, natáhnout, prodloužit). V některých životních fázích je velmi namáhané a následkem různých vnitřních i zevních vlivů (porod, hormonální změny, nedostatek pohybu nebo naopak nadměrná fyzická zátěž, stres, ale i třeba nevhodná obuv) může některou z výše vyjmenovaných funkcí ztratit. Takové pánevní dno je potom buďto trvale stažené (neumí povolit, je zatnuté, jakoby v trvalé křeči) nebo naopak postrádá schopnost aktivace a nastává jeho nekontrolované povolení (oslabení, ochabnutí).
Co všechno mohou poruchy funkce pánevního dna způsobit?
Pro správné fungování pánevní oblasti je tedy nutné, aby byla zachována její pružnost a schopnost svaly pánevního dna vnímat a dle potřeby ovládat – aktivovat nebo relaxovat. Jakákoliv nerovnováha na úrovni pánevního dna vede k závažným poruchám jeho funkce: např. diastáza, bolestivá menstruace, zhoršená kvalita milostného prožitku, neschopnost otěhotnět, komplikovaný porod, inkontinence, bolesti beder, kyčlí, obstipace, varixy, aj. a projeví se dysfunkcí i na zdánlivě nesouvisejících, částech těla, např. bolestmi hlavy, deformitami nohou nebo i psychickými problémy.
Jak objevit pánevní dno a zlepšit jeho kondici?
Osvědčenou pomůckou k vědomé relaxaci a aktivaci pánevního dna je Aniball nebo menší Aniball Inco. Oba balonky pomohou objevit pánevní dno a zjistit, jak s ním efektivně pracovat v kontextu s dechem.
Kterou pomůcku zvolit?
Aniball – pro předporodní přípravu – k nácviku uvolnění porodních cest pro prevenci poranění hráze.
Aniball Inco – k obnovení správné funkce pánevního dna pro prevenci stresové inkontinence moči.
Související články: