Aniball blog

Desatero k dobrému porodu

aniball-desatero

1. Sepište si porodní přání (porodní plán)

Ať už je v porodnici předáte nebo ne, je dobré mít sepsány svoje představy o porodu. Nástřih hráze, podání oxytocinu ani odloučení miminka od maminky u fyziologického průběhu porodu nejsou většinou nutné. Tyto i další body z vašeho porodního přání by měl personál vámi zvolené porodnice znát a respektovat (pokud jsou tato přání realizovatelná). A vy byste měla rodit v takové porodnici, kde budete mít důvěru v personál. Pokud se připravujete s Aniballem, nezapomeňte to do porodního plánu napsat také.

2. Zvažte přítomnost duly nebo vlastní porodní asistentky u porodu

Výběr doprovodu ženy u porodu je velmi důležitý. Žena je v této chvíli velmi zranitelná, oslabena situací a je dobré, když má s sebou někoho, kdo zná její názory a postoje a komu důvěřuje. Partner je pro ženu jistě oporou a tím nejbližším člověkem a jeho přítomnost u porodu je pro ženu i pro miminko důležitá. Ale pokud si vytvoříte již před porodem vztah s vlastní porodní asistentkou nebo s dulou, oceníte její péči a pozornost při porodu, která bude patřit jen vám. Seznam porodních asistentek a dul najdete například na www.unipa.cz, www.duly.eu nebo www.mojedula.cz.

3. Nepodceňte místo porodu

Přístup k rodící ženě se napříč porodnicemi výrazně liší. Vyberte si takové místo, kde se budete cítit dobře a bezpečně. Porodnici, kde jsou připraveni nechat vám prostor a poskytnou čas a laskavou podporu pro narození vašeho miminka. Doporučujeme navštívit více porodnic, ať máte srovnání. Na stránkách www.mujporod.eu se dozvíte, jakou mají s jednotlivými porodnicemi zkušenost tisíce maminek, které už rodily a jak se shodovaly nebo rozcházely jejich představy o porodu s realitou.

Než si vyberete tu pravou porodnici, ve které chcete skutečně rodit, informujte se dopředu, zda jsou v dané porodnici schopni splnit požadavky z vašeho porodního plánu (porodní přání) a seznamte personál podrobně se svým přesvědčením a představou o ideálním průběhu porodu. Pokud se pro porodnici rozhodnete, dejte jim svou důvěru. Porod je dynamický proces a ne vždy všechno objektivně musí dle plánu vyjít. Nebojujte, ale také se neodevzdávejte. Vy rodíte vaše dítě a respekt by měl být vzájemný.

4. Připravte se na porod s Aniballem

Pravidelné cvičení vám přinese účinnou fyzickou průpravu, přiblíží vjemy a pocity, které vás budou v průběhu porodu provázet. Celkové pozitivní psychické naladění a sebedůvěra jsou pro porod velmi důležité. Výsledkem může být připravenost na porod, usnadnění II. doby porodní a snížení rizika spontánního poranění nebo nutnosti nástřihu hráze. 

5. Epiziotomie, neboli nástřih hráze

V českých porodnicích bohužel mnohdy rutinně a zbytečně často prováděný zákrok. Pro mnoho žen je oprávněně velkým strašákem, protože hojení nástřihu trvá dlouho, ženu po porodu omezuje a způsobuje trvalé negativní následky. Nástřihu hráze lze účinně předejít přípravou v těhotenství díky pomůcce Aniball a masáží hráze. Svůj postoj k nástřihu určitě napište i do porodního přání.

6. Nechejte dotepat pupečník

Ve většině porodnic je běžnou praxí přestřihnout novorozenci pupečník do jedné minuty po porodu. Tento zákrok odpírá narozenému miminku zásadní podíl kyslíku, železa a kmenových buněk. Navíc, pupečník obsahuje celou jednu třetinu objemu krve miminka. To se rovná objemu krve, která je nezbytná pro úplné prokrvení plic, jater a ledvin při narození. A to už stojí za zvážení!

7. Plnohodnotný bonding

Dopřejte si spolu s miminkem po porodu zlatou hodinku. Čas, kdy dochází k tomu pravému bondingu, pomáhá vašemu miminku usnadnit příchod na svět. Vaše miminko se kůži na kůži samo snaží posouvat směrem k vašemu prsu, případně se samo přisaje, vnímá vaši vůni, hlas a navazuje oční kontakt. Nespěchejte, vážení a měření miminka počká. Pokud situace nedovoluje bonding s matkou, může ji plně zastoupit otec a pokud ze zdravotních důvodů miminka není bonding možný hned, nezoufejte, doženete to později.

8. Šestinedělí

Jedinečné a neopakovatelné období v životě ženy i miminka. Čas krásný, ale mnohdy i náročný, protože hormony naplno pracují. Buďte miminku nablízku, kdykoliv to jen jde. Požádejte okolí o pomoc, zalezte si s miminkem do postele a všechno ostatní hoďte za hlavu. Nesnažte se být dokonalá, protože spokojená maminka má spokojené miminko.

9. Kojení

Okolo kojení je uměle vytvořen velký tlak. Často je ze všech stran slyšet, jak velký význam kojení má a jak je důležité kojit a na straně druhé, jak se ženám kojit nedaří, perou se s bolestivým kojením a ženy se pak cítí provinile, když kojit přestanou. 95% problémů s kojením je způsobeno nevědomostí a špatnou technikou. Nejlépe by vám měly poradit už přímo v porodnici. Bohužel i tam se můžete dozvědět neúplné a někdy i protichůdné informace. Pokud si k porodu, nebo jen přípravě na porod, domluvíte dulu nebo porodní asistentku, ta vám může dát cenné rady i po porodu právě v souvislosti s kojením. Kojit je přirozené a mateřské mléko má jedinečné složení na míru právě pro vaše miminko. Kojením mu dáváte to nejlepší, co můžete.

10. Negooglujte příliš

Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran valí spoustu informací. Přitom ne všechny informace jsou pravdivé a mnohdy mohou nastávající maminku spíš stresovat a vyvolávat strach a ten je před i při porodu velkým nepřítelem. Vybírejte si, co budete číst a soustřeďte se na to pozitivní a povzbuzující.

Zajímavé souvislosti: