Jak cvičit před porodem?

Zdravotnický prostředek Aniball je vhodné začít používat od ukončeného 36. týdne těhotenství. Pro samotné cvičení si vyhraďte přibližně 15 – 30 min. Tato doba je však pouze orientační, každá žena vyžaduje individuální čas pro správné uvolnění, cvičení může tedy probíhat i déle. Na začátku cvičení zaujměte polohu, která Vám nejvíce vyhovuje (vleže na zádech s mírně pokrčenými koleny, v kleku, vleže na boku, ve stoje, v podřepu…). Porod v poloze, ve které se vaše tělo cítí nejkomfortněji, je zpravidla nejbezpečnější.

Veškeré podrobné informace o cvičení včetně pokynů k užívání, péči o balonek a kontraindikací najdete v NÁVODU NA POUŽÍVÁNÍ.

Zavedení balonku

 

1. Zaujměte polohu, kterou jste si podle předchozího odstavce vybrala. Zůstaňte klidná a uvolněná. I během samotného cvičení se snažte zůstat uvolněná, bez křečovitého zatínání svalů krku, paží a rukou či hýždí. Schopnost zůstat klidná a uvolněná (nejen během následujícího přípravného cvičení, ale i během porodu) významně pozitivně ovlivní celý proces vypuzování.

2. Silikonový balonek před zavedením můžete na 1 – 2 stisky pumpičky nafouknout, aby balonek získal určitý odpor. Je také možno zavést balonek úplně vyfouklý. Pro komfortní a bezpečné zavedení doporučujeme zvlhčit povrch balonku, a to výhradně pomocí lubrikantů na vodní bázi určených k vnitřnímu použití (viz. Pokyny k používání). Nyní uchopte balonek za plastový krček a zaveďte jej větší zaoblenou částí dovnitř do pochvy.

světle růžový Aniball

3. Balonek již máte bezpečně zavedený uvnitř pochvy a pokud nevyvolává bolest či jiné nepříjemné pocity, můžete začít s jeho nafukováním. K nafukování slouží pumpička s ventilkem na konci hadičky. Během nafukování dochází ke zvětšování objemu balonku a narůstání tlaku uvnitř pochvy (tento tlak je vyvolán opíráním balonku o stěnu pochvy, protažením okolní svaloviny a působením na oblast vaší hráze). Podobný tlak ucítíte také během porodu. Jak moc balonek nafouknete je opět velmi individuální. Při prvním cvičení však buďte střídmá a zvolte maximálně 5 stisků nafouknutí (myšleno dohromady včetně stisků, které jste provedla před zavedením). Při dalších cvičeních můžete počet stisků postupně navyšovat, avšak vždy s respektem k vlastnímu tělu a nikdy ne přes bolest. Kdykoliv se vám bude velikost balonku zdát velká a nepříjemná, můžete balonek pomocí ventilu upustit a zmenšit tak jeho objem.

 

Postup při cvičení

 

Zůstaňte v poloze, kterou jste si pro cvičení vybrala.

1. Vědomá kontrola nad pohybem

Během prvního cvičení se naučte získat kontrolu nad pohyby balonku uvnitř vaší pochvy. Je zde nutná dávka vědomého soustředění a koncentrace na své tělo. Balonek se totiž v závislosti na aktivitě svalů vašeho pánevního dna může uvnitř pochvy pohybovat a to směrem ven z pochvy nebo naopak hlouběji dovnitř. Pokud svaly pánevního dna aktivně stáhnete, balonek se zanoří hlouběji, naproti tomu, pokud zvládnete tyto svaly vědomě uvolnit a povolit, dostane balonek příležitost posunout se směrem ven blíže k poševnímu vchodu. Trénink kontrolovaného pohybu směrem ven z pochvy budete potřebovat právě pro přípravu na nadcházející porod.

Můžete si nyní tuto vědomou kontrolu vyzkoušet. Pokuste se s výdechem balonek stáhnout pomocí svalů pánevního dna a vnímejte jeho pohyb (nyní by se měl posunovat dovnitř hlouběji do pochvy). Poté s nádechem svaly uvolněte (vnímejte, jak se balonek posunuje směrem ven z pochvy). Důležité je, abyste získala nad těmito pohyby kontrolu a uvědomila si, že pouze uvolněné pánevní svalstvo dovolí balonku (stejně jako dítěti) posun porodními cestami níže směrem ven. Cílem tohoto cvičení není zatím balonek vypudit plně ven z pochvy. Celý postup vtažení balonku a jeho posun dolů opakujte 10krát.

 

2. Vypuzení balonku

Opět se uvolněte a přejděte postupně k samotnému vypuzení zavedeného balonku. Využijte toho, co jste se naučila v předchozím cvičení. S nádechem tedy uvolněte svaly vašeho pánevního dna a představujte si, jak balonek vychází ven z těla bez násilného tlačení. Cílem cvičení je vypudit balonek pouze za pomoci dechu (přesněji nádechu) a vědomé relaxace pánevních svalů.

Při výdechu se snažte balonek pouze udržet v pozici, v jaké se ocitl po fázi nádechu, a nevtahujte jej zpět hlouběji do pochvy. S dalším nádechem uvolněte vaše pánevní dno a posuňte balonek opět o něco níže. Nyní už balonek kontrolovaně vypuzujete, až postupně dojde k mírnému napnutí hráze a zavedený balonek vyjde ven z pochvy. Balonek by z pochvy neměl vyklouznout příliš rychle, proto jej raději přidržujte za plastový krček (jako při zavádění). Rychlé vyklouznutí značí ztrátu kontroly a mohlo by dojít k poranění. I vaše miminko bude během porodu přidržováno, proto se nestyďte si také Aniball přidržet.

Tlak, který během celého procesu vypuzování vytváříte, by měl vycházet pouze z oblasti pánevního dna, nikoliv z vaší hlavy. Zatínání krku, ramen, rukou, stejně jako vtahování břicha a stažení hýždí není žádoucí a značí nesprávnou funkci svalů pánevního dna při procesu vypuzování. V takovém případě je velmi dobře, že jste začala se cvičením a získala možnost se na porod lépe připravit.

usmívající se těhotná žena

3. Zvětšování balonku

Začala jste cvičit po ukončení 36. týdne těhotenství a s každým dalším dnem cvičení se blížíte termínu vašeho porodu. Je tedy vhodné zvykat si postupně na vypuzování většího obvodu balonku, který by se měl blížit rozměrům hlavičky vašeho dítěte. Ovšem pozor! Není nutné zvětšovat velikost balonku za každou cenu. Pokud se zvětšování obáváte, nemáte z toho dobrý pocit a vyhovuje vám aktuální menší velikost, nic se neděje a není žádný důvod nutit se do větších rozměrů. I vědomá kontrola nad pohyby balonku uvnitř pochvy, zvykání porodních cest na budoucí průchod dítěte je úspěch a vy můžete být spokojená s vaší svědomitou přípravou. Stejně tak v případě, že vypuzování většího rozměru balonku přináší velkou bolest či dokonce cítíte možnost poranění okolních tkání. I v takovém případě není důvod balonek zvětšovat za každou cenu. Držte se pravidla, že budete cvičit vždy s takovým rozměrem, který je pro vaše tělo i pro vaši psychiku snesitelný a relativně příjemný. Nikdy se nepřemáhejte, nevystavujte vaše tělo bolesti a zranění. Nesrovnávejte se s jinými maminkami, které mohou být ve stejně pokročilém těhotenství.

Každá z nás jsme jedinečná a naše těla mohou mít ve stejnou dobu rozdílnou hladinu hormonů nutných pro uvolnění porodních cest a připravení tkání.

 

Pro případnou kontrolu velikosti obvodu balonku můžete použít přiložený metr. Ovšem jak bylo výše řečeno, čísla nejsou vaším cílemCílem je zdravá, klidná a připravená maminka, která umí ovládat pánevní dno tak, aby zajistila dítěti snazší průchod s minimálním poraněním vlastního těla.

Mgr. Renata Zichová

Mgr. Renata Zichová

CEO

Renata Zichová, matka dvou dětí nejdříve vymyslela Aniball pro těhotné ženy, a teď přichází na trh s pomůckou Aniball

Inco. Renata vystudovala právnickou fakultu, ale právnické prostředí ji nikdy nebavilo. Při prvnímu porodu se zrodila

nejen její dcera, ale také myšlenka Aniballu a tím se i naprosto změnilo její profesní směřování. Téma porodu a vše související

se stalo tématem, ve kterém vidí smysl. Stejně jako podpořit ženy a jejich sebevědomí, přirozený pohled na porod, sdílení

informací a zkušeností porodních asistentek, dul i maminek.