V životě ženy patří porod k těm nejbolestivějším zážitkům. Mnohdy proto funguje jako strašák. Ne úplně právem. Příroda se totiž moudře postarala o to, aby byl tento zážitek, když už ne příjemný, tedy alespoň snesitelný.

Bolest je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) definována jako nepříjemná senzorická a emocionální zkušenost spojená s akutním nebo potenciálním poškozením tkání. Její míra je však vždy subjektivní, protože každý člověk má jinak vysoký práh bolesti. Nezanedbatelnou roli hrají i faktory psychologické.

Jak moc bolí porod? Podle profesora psychologie Ronalda Melzacka z McGillovy university, který se výzkumu bolesti dlouhodobě věnoval, patří porodní bolesti k nejsilnějším vůbec. Přesto se názory na jejich intenzitu hodně liší.

Roli hraje zejména zkušenost (bolesti častěji připadají strašné až nesnesitelné prvorodičkám) a očekávání. Jiný výzkum totiž ukázal, že Američanky vychovávané v duchu, že porod je velice bolestivý a že budou potřebovat medikamenty, podle svých představ opravdu rodí. Bez medikamentů se obejde pouze 15 % z nich – na rozdíl od 60 % Holanďanek, které porod berou jako naprosto přirozený fyziologický jev a podle toho přistupují i k tišení bolesti.

 

Názory maminky

Čurdová aniballJana Čurdová, dula, máma dvou dětí:

„Aniball vidím jako užitečnou pomůcku k poznání svého těla. Pomůže objevit ženě, jak vlastně její tělo při vypuzování funguje a jaké pocity se budou v závěrečné fázi porodu objevovat.“

 

 

 

Přečtěte si další zajímavé články