Tato nevinná otázka pronásleduje většinu těhotných žen, které se na své těhotenství teprve chystají, nebo už své vytoužené rostoucí bříško mají. Když vám někdo bude chtít přiblížit, jak vlastně poznáte pravý porod, pravděpodobně jej přirovná k silnějším a intenzivnějším bolestem při menstruaci, které prostě trvají déle. Pro většinu těhotných podobné rady nepřinášejí právě lákavou vyhlídku.

 

Je řešením císařský řez?

Může se zdát, že nejlepším způsobem, jak se bolestem vyhnout, je císařský řez. Každým rokem jich přibývá i u nás. Ale ani ten se rozhodně bez bolesti neobejde, a navíc zanechává na těle a často i na psychice ženy trvalé následky.

 

Jde to i bez bolesti

Pojďme se na porodní bolesti podívat blíže. Odkud se berou? Jak vznikají? Když pronikneme do tajů porodního procesu, zjistíme, že nemusí bolet vůbec. Bezbolestný porod rozhodně není pro vyvolené. Je otázkou dobré přípravy, a to hlavně té psychické. Bolest kdekoliv na těle totiž vždy byla, je a bude projevem stresu, který prožíváme. A to je moc dobrá zpráva, protože se stresem se dá pracovat.

Porod je automatickým, přirozeným procesem. Naše tělo v příhodný okamžik prostě začne rodit a ví, jak na to. V drtivé většině případů mu nemusí nikdo pomáhat, nikdo nemusí ženě radit. Ale stejně jako s trávením nebo dýcháním jej nemůžeme nijak popohnat, nemůžeme mu aktivně pomoci. To, co ale udělat můžeme a dnes velice často i děláme, je, že svůj porod kvůli velkému strachu a stresu, který prožíváme, zpomalujeme, brzdíme. Dokonce ho umíme v kterémkoli okamžiku zastavit. Kdy? Vždy, když se necítíme dobře. Lidské zrození je vysoce intimním procesem, při kterém se žena musí cítit dobře, bezpečně.

 

Proč porod bolí?

Když se žena necítí dobře, stydí se nebo je vystrašená, její tělo spustí stresovou reakci, která nás už od pradávna připravuje na útěk nebo útok. Proto se krví a kyslíkem zásobí zejména ty části těla, které člověk potřebuje k tomu, aby se z nepříjemné situace vymanil. Děloha je v tomto případě nepotřebná, a tak se odkrví. A tehdy začnou stahy bolet. I celé tělo je stažené a porodní cesty, které jsou v běžné situaci měkké a uvolněné, ztuhnou.

 

Co můžete dělat vy?

Nejlepší bude, když zůstanete v klidu. Dobrá příprava se vám v každém případě stonásobně vyplatí. Nejvíce se bojíme toho, co neznáme. Porod je v životě dnešních žen výjimečnou událostí, zkušeností, která se opakuje jednou, dvakrát za život. Nebojte se být v těhotenství aktivní a při porodu naopak „nedělat nic“. Zjišťujte si informace, buďte zvědavá, na všechno se ptejte. Ideální je dostat se do stavu, kdy v okamžiku, jakmile začne váš porod a vy pocítíte první stahy dělohy, budete klidná, radostná a uvolněná. Protože budete přesně vědět, co vás čeká, kam pojedete, kdo tam bude a co se tam bude dít. A při porodu samotném dělejte to, co vám bude příjemné a milé. Nebojte říct si o cokoliv, co vám udělá dobře, případně odmítnout všechno nebo všechny, co vám dobře neudělají.

A bolest? Nesoustřeďte se na ni, neočekávejte ji, ale ani si ji nezakazujte. A když přece jen přijde, zkuste vnímat, co se děje. Co vám vadí, co je nepříjemné? Co řešíte? Co na dané situaci můžete změnit? Bolest může zase klidně odejít, stačí se jen vrátit ke svému klidu a důvěře. A nechat tělo to, co doopravdy umí, a sice porodit miminko.

 

Co radí odborník?

JurčíkMUDr. Aleš Jurčík, gynekolog

,, O Aniballu můžu říct, že je to výborná pomůcka, která pomáhá ženám dobře zvládnout porod. Ženy, které ho před porodem používaly, jsou na porod lépe připraveny, dokážou dobře koordinovat své svaly v závěrečné fázi porodu. Ze svých zkušeností můžu potvrdit, že většinou není nutný nástřih hráze a dochází taky méně často k jejímu poranění.“