Limitovaná sleva 25%. Nakupujte zde!

Aniball blog

Kegelovy cviky –proč (ne)posilovat pánevní dno?  

IMG_3269

Díky posledním vědeckým poznatkům víme, že Kegelovy cviky jsou dnes už překonané. Někteří odborníci, včetně lékařů, je ale bohužel stále hojně doporučují. Proč tomu tak je a jaké negativní dopady můžou mít na naše zdraví? 

Pánevní dno je důležitou strukturou našeho těla. Ovlivňuje kvalitu našeho života tak jako máloco – od správného držení těla, přes naši sexualitu, problémy s bolestivou menstruací a ovulací, až po celkové psychické naladění, elán a vitalitu. 

Cílem cvičení, s kterým přišel v roce 1948 gynekolog Arnold Kegel, je zpevnit svaly pánevního dna. Hlavní problém této metody spočívá v její jednostrannosti – přílišné posilování pouze jednoho ze svalů pánevního dna totiž vede ke zvýšenému napětí v pánevní oblasti a ztrátě pružnosti. Trápit nás pak můžou například: 

  • bolesti beder, hlavy a pohybového aparátu,  
  • bolestivá menstruace, 
  • neplodnost, komplikovaný porod s poraněním, 
  • chronická zácpa a varixy, 
  • psychické problémy. 

Kegelovy cviky nás navíc nabádají k zadržování moči a přerušovanému močení. To zvyšuje riziko infekce močových cest a narušení vyměšovacího reflexu, což v důsledku přispívá k urgentní inkontinenci – velmi častému, nepříjemnému až bolestivému nucení na močení, které omezuje náš každodenní život a mnohdy má podobné příznaky jako zánět močového měchýře. Jakými dalšími zdravotními potížemi se můžou „přeposilované“ svaly pánevního dna projevit na našem zdraví a jak jim předcházet, zjistíte v článku – Proč pečovat o pánevní dno v každém věku. 

Sedavá práce a pak šup do posilovny? Zaděláváte si na problém 

Přetížené pánevní dno není jen důsledkem Kegelových cviků. Hrozí i sportovkyním orientujícím se především na výkon, ženám, které si 8hodinové sezení v kanceláři kompenzují v posilovně stejně jako těm, které dlouhodobý stres nutí podvědomě stahovat svaly pánevního dna – zkrátka všem, které permanentně velmi namáhají střed těla

Rovnováha je klíčová 

Aby pánevní dno fungovalo správně, musí být pružné. Je proto důležité svaly pánevního dna podle potřeby umět nejen aktivovat –posilovat, ale i relaxovat –uvolňovat.  

Spolehlivými průvodci na cestě k vědomé aktivaci a relaxaci svalů pánevního dna jsou Aniball a Aniball INCO.  

Aniball v průběhu předporodní přípravy pomáhá objevit pánevní dno. Učí nás s ním za pomoci dechu efektivně pracovat, abychom byly připravené vědomě uvolnit porodní cesty pro hladší průchod miminka na svět. Nejen po šestinedělí, ale také v dalších životních fázích je důležité zaměřit se i na zpevnění svalů pánevního dna s Aniballem INCO, abychom předcházely stresové inkontinenci moči.  

Používání balonku Aniball i Aniball INCO je limitováno zdravotním stavem ženy. K posouzení vhodnosti cvičení a zvážení případných kontraindikací je nezbytné konzultovat použití pomůcky s lékařem, fyzioterapeutem nebo porodní asistentkou. 

Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání zdravotnického prostředku. 

Aniball je zdravotnickým prostředkem určeným pro předporodní přípravu, prevenci poranění hráze a stresové inkontinence moči. 

Aniball INCO je určen pro prevenci a léčbu stresové inkontinence moči.