Klinická studie Aniball MNO 2017 – 2018

13. 2. 2018 | Novinky

Ve spolupráci s Městskou nemocnicí Ostrava, p.o., již téměř rok provádíme klinickou studii, pomocí níž chceme zjistit, jak moc Aniball ženám při porodu pomáhá.

 

Popis studie:

  • 100 prvorodících žen cvičících s pomůckou Aniball a 100 žen necvičících (kontrolní skupina)
  • Zařazování do studie probíhá kolem 30. týdne těhotenství, kdy zdaleka není jasné, jak těhotenství dopadne. Žádnou ženu si tak „schválně“ nevybíráme ani neodmítáme (kromě žen po předchozích úrazech pánve).
  • Hlavní cíl: zjistit, zda cvičení s pomůckou Aniball chrání pánevní dno žen rodících vaginálně (přirozenou cestou)
  • Další cíle: zjistit, zda cvičení s pomůckou Aniball zkracuje druhou dobu porodní, snižuje nutnost provádění nástřihu hráze, snižuje výskyt větších porodních poranění, snižuje nutnost provádění operačních porodů (VEX, kleště) a řadu dalších důležitých otázek

Výsledky této studie mohou vést k významnému pokroku našich znalostí v porodnictví a mohou přinést mnoha tisícům žen do budoucna zásadní výhodu před porodem.

 

Proč je hlavním cílem „pánevní dno“?

Je to velmi důležitá svalová struktura, která spolu s dalšími tkáněmi udržuje pánevní orgány na správném místě a ve správné poloze. Mezi ně patří děloha, pochva, močový měchýř nebo konečník.

Pokud dojde k poranění pánevního dna, je jeho funkce narušena. To může vést k sestupu pánevních orgánů ženy v pozdějším věku nebo rozvoji inkontinence. Jedinou možnou nápravou (a ne vždy fungující) je pak pouze operace se všemi svými možnými komplikacemi.

Zároveň víme, že k poranění pánevního dna dochází téměř výlučně při vaginálním porodu. Proto ženy, které budou rodit poprvé, mají zaručeně pánevní dno nepoškozené (pokud někdy v minulosti neměly úraz pánve, např. při autonehodě).

Vzhledem k tomu, že Aniball je používán k uvolnění porodních cest před porodem a nácviku správného tlačení při samotném porodu, předpokládáme, že jeho správné používání může vést k ochraně pánevního dna a tedy i spokojenějšímu životu žen po porodu.

 

Jak se mohu zúčastnit?

V současné době máme již téměř uzavřenou celou skupinu žen cvičících s pomůckou Aniball. Hledáme však ženy do tzv. kontrolní skupiny (= ženy necvičící s pomůckou Aniball).

Jako odměnu za spolupráci bychom Vám rádi nabídli finanční odměnu 500 Kč za Vaši účast po absolvování kontrolního vyšetření 10 týdnů po porodu.

Kolik času mi to zabere?

Nebojte, nezdržíme vás! Pokud nepočítáme čas strávený v čekárně, tak samotný proces nezabere déle než hodinku. Za hodinu vašeho času tedy získáte 500 Kč.

 

V čem Vaše účast ve studii bude spočívat?

Hlavní podmínkou je, abyste se přihlásila nejpozději do 30. týdne těhotenství před Vaším prvním porodem na telefonním čísle 596 194 423 paní Mgr. Jiřině Kyčerkové (staniční sestra oddělení šestinedělí Městské nemocnice Ostrava). Ta Vás objedná na konkrétní termín návštěvy Městské nemocnice Ostrava, kde Vás do studie zaregistruje a podrobně seznámí s průběhem studie.

10 týdnů po porodu budete kontaktována pracovníky oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava. Ti Vás objednají k naprosto bezbolestnému a neinvazinímu 3D ultrazvukovému vyšetření pánevního dna. Při něm také vyplníte dotazník s řadou otázek zaměřených na průběh porodu a poporodní období.

Vaše vyšetření a také veškerá Vaše data budou zpracována až po skončení studie anonymně.

 

Chcete se zúčastnit? Kontaktujte nás.. je to snadné

Zavolejte paní Mgr. Jiřině Kyčerkové nejpozději do 30. týdne těhotenství před Vaším prvním porodem na telefonní číslo 596 194 423 a sjednejte si termín návštěvy v Městské nemocnici v Ostravě.

Použít můžete také e-mail jirina.kycerkova@mnof.cz nebo kontaktní formulář níže.

 

Chcete se na něco zeptat?

Vaše jméno *

Váš e-mail *

Na co se chcete zeptat? *