Limitovaná sleva 25%. Nakupujte zde!

Aniball blog

Masáž hráze

masaz-hraze-aniball

Perineum neboli hráz (oblast mezi pochvou a konečníkem) je součástí ženských intimních partií. Je tvořena i svaly pánevního dna. Pánevní dno je důležitou strukturou lidského těla. Je zodpovědné za řadu zásadních funkcí – opěrnou, stabilizační; podílí se na mnoha každodenních pohybových stereotypech, ovlivňuje sexualitu, fertilitu, kvalitu porodu, a také naši psychiku. Je detektorem emocí, centrem ženské síly a sebevědomí.

Co v článku najdete?

 • Proč masáž hráze provádět?
 • Komu je masáž hráze doporučena?
 • Kdy masírovat – kdy začít?
 • Je masáž hráze bezpečná?
 • Na co při masáži nezapomínat?
 • Jak masáž hráze provádět?
 • Osvědčené pomůcky pro masáž hráze

Proč masáž hráze provádět?

Porod je pro pánevní dno náročnou zatěžkávací zkouškou. Jestliže je hráz při porodu poraněna (natržena nebo nastřižena), může se tato nerovnováha projevit nezanedbatelnými fyzickými i psychickými zdravotními následky. A to i na zdánlivě nesouvisejících částech těla. Proto je velmi důležité poranění hráze předcházet a zabránit tak možným nepříjemným komplikacím v podobě inkontinence, bolestí hlavy, beder, při pohlavním styku či menstruaci; hemoroidů, chronické obstipace, aj. nebo na psychické úrovni – únavě, smutku, depresím.

Komu je masáž hráze doporučena?

Masáž hráze je jednou z možností prevence porodního poranění. Podporuje elasticitu tkáně a může snížit riziko poranění či nutnosti nástřihu (epiziotomie), což je chirurgický zákrok a je poraněním vždy minimálně II. stupně (zasahuje kůži, podkoží, sliznici pochvy i svaly pánevního dna), většinou s následky na celý život, o čemž mimo jiné svědčí i oficiální doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO):

„Systematické vykonávání epiziotomie nemá opodstatnění. Na ochranu perinea by měly být použity alternativní metody. S výjimkou případů, kdy je dítě v nouzi, výzkumy dokazují, že epiziotomie přináší většinou více bolesti a utrpení pro matky než užitku pro děti.“

Existuje řada rozporuplných názorů, zda je masáž hráze skutečně prokazatelně účinná, ale z dostupných výsledků vědeckých studií vyplývá, že je výhodná a lepší než žádná. Je určena především vědomým ženám, které se na porod chtějí aktivně připravit. Záleží samozřejmě na každé ženě, jakou metodu prevence si zvolí. Některé ženy masáž hráze odmítají, jiným se naopak stane oblíbeným zpestřením partnerského života v posledním měsíci těhotenství.

Důležité instrukce než s masáží hráze začnete

Kdy masírovat – kdy začít?

Masáž provádějte 4 – 6 týdnů před termínem porodu. Dříve nemá smysl! Elasticita tkání pánevního dna se vlivem působení hormonů zvyšuje až v posledních 4 týdnech gravidity a nejvíce přímo u porodu.

Je masáž hráze bezpečná?

V případě, že trpíte vaginálním zánětem (projevuje se zarudnutím, svěděním, výtokem, aj.) masáž raději odložte. Mohla by infekci jednak rozšířit a díky zvýšené křehkosti oblast navíc poranit.

Na co při masáži nezapomínat?

 • Podmínkou jsou čisté a hladké ruce, kvůli riziku infekce a poranění!
 • K masáži hráze je nejlépe vhodný např. mandlový, kokosový, slunečnicový olej nebo obvyklý lubrikační gel. Příjemné mohou být také nejrůznější speciální směsi olejů, obohacené o éterické, určené přímo pro masáž hráze.
 • Masírujte nejlépe každý den, maximálně však 5 minut! Optimálně po sprchování, kdy je kůže prohřátá a poddajnější.
 • Masáž nesmí vyvolávat bolest!

Jak masáž hráze provádět?

 1. Pohodlně se posaďte a uvolněte.
 2. Prsty zvlhčete pár kapkami olejíčku nebo lubrikantu.
 3. Jemným tlakem masírujte kůži mezi pochvou a konečníkem.
 4. Nejprve ukazováčkem, poté přidejte prostředníček – prsty vnikněte do pochvy cca ze dvou třetin a přejíždějte ze strany na stranu a stlačujte stěnu pochvy dopředu a dolů, celkem cca 3 minuty.
 5. Na závěr masáže mněte kůži na hrázi mezi palcem a ukazovákem. Jakmile se dokážete uvolnit, zkuste tlak na hráz opatrně zvýšit. Postupně by se měla stát jemnou a pružnou.

https://www.youtube.com/watch?v=OYQpbosjj9o

Osvědčené metody pro prevenci poranění hráze

Mezi další možnosti prevence poranění hráze patří např. maliník, lněné semínko a hlavně stále populárnější a osvědčená pomůcka Aniball. Jedná se o silikonový nafukovací balonek, který v rámci předporodní přípravy účinným způsobem napomáhá nácviku vědomého uvolnění pánevního dna v kontextu s dechem a bránicí, bez násilného tlačení. Umožňuje vyzkoušení nejvhodnější porodní polohy a pocitu tlaku, což podporuje intuici a spontánní vypuzování. Pokud je používán správně, dle pokynů výrobce, s citem a až od ukončeného 36. týdne, výsledkem může být usnadnění II. doby porodní a snížení rizika spontánního poranění nebo nutnosti nástřihu hráze.

Důsledné používání pomůcky po šestinedělí pozitivně přispívá k obnovení správné funkce pánevního dna a prevenci stresové inkontinence v pozdějším období.