Aniball blog

Nad(e)chněte se znovu – pro své zdraví, krásu i vitalitu 

Navrh-bez-nazvu-2

Posedlost zdravým životním stylem je poznávacím znamením naší generace, a přesto na to základní často zapomínáme. Dýchání. Činnost, která je pro nás natolik automatická, že nad ní nepřemýšlíme. Dech zajišťuje životní funkce, přináší nám zdraví a energii. A je zároveň nejúčinnější cestou ke zklidnění, uvolnění a prožívání přítomného okamžiku – pokud ho provádíme správně. 

Nádech – výdech. Vždyť na tom není nic složitého nebo ano? 

Co se děje v těle, když dýcháme správně 

Tradiční východní učení přiznává dechu výjimečnou sílu a moc. A právem – když dýcháme nosem, plně a zhluboka, tělem se rozprostírá klid. Parasympatikus vyšle mozku signál a ten uvolní hormony štěstí – serotonin a oxytocin. Výsledek? Naše tělo se revitalizuje a například lépe tráví. Jsme uvolnění, krásnější, dokonce i přitažlivější

… a co ve chvílích, kdy dech „šidíme“? 

Za zrychleným a plytkým dýcháním stojí většinou neustálý spěch a stres. Pak převažuje sympatikus. Aktivuje se ve chvílích, kdy nám hrozí nebezpečí nebo zranění – zkrátka když jsme v ohrožení. Nastartuje stresovou reakci a uvolní do těla stresové hormony – adrenalin a kortizol. Jsme ve střehu, méně důležité orgány se odkrvují, dlaně se potí, tep stoupá. Krátkodobě je to prospěšná reakce, chrání naše zdraví. Pokud trvá dlouhodobě, škodí nám – přibíráme, jsme unavení, nemocní a vyčerpaní.  

Čím víc prány, tím víc vitality 

Správným dýcháním rozvíjíme naši životní sílu, vitální energii neboli pránu. Starověké civilizace po tisíce let věřily, že tělo je protkáno kanálky, kterými vede proud prány. A nejnovější neurofyziologické poznatky jim dávají za pravdu – mluví o myofasciálním systému, který propojuje celé tělo.  

Pokud se proudění prány přibrzdí nebo zablokuje, nastává stagnace a přichází nemoc. Stabilní tok prány je možné podpořit a udržet různými metodami: od akupunktury přes jógu a ájurvédu až po pikantní stravu. Mezi ty nejúčinnější patří správná dechová technika.  

Zkuste to znovu: dlouhý, plný, hluboký a vědomý nádech a výdech nosem. Vnímáte ten rozdíl? 

Jak práce s dechem souvisí s ženským zdravím 

Pánevní dno je stejně jako bránice součástí hlubokého stabilizačního systému. Funguje v kontextu s naším dechem – s nádechem relaxuje, s výdechem se aktivuje. Vytváří tak „pumpu“, která pomáhá proudění naší životní energie. Aby pánevní dno plnilo svůj účel, musí být pružné po celý náš život. 

Co může ovlivnit správnou funkci pánevního dna: 

  • těhotenství a poranění při porodu, 
  • užívání hormonální antikoncepce, 
  • špatná životospráva, 
  • přetěžování (nevhodný sport, nošení těžkých břemen), 
  • dlouhodobá psychická zátěž a stres. 

Nadměrné namáhání pánevního dna v náročných životních situacích spolu se zrychleným, povrchním dýcháním mohou vést ke zvýšenému napětí pánevního dna. A odtud je už jen krůček k problémům, které se podepisují na našem fyzickém i psychickém zdraví: 

  • chronické bolesti pánve, hlavy a pohybového aparátu, 
  • bolestivá menstruace, 
  • zhoršená kvalita milostného prožitku, 
  • ztráta libida, 
  • bolest při sexu.

Příliš stažené pánevní dno nás může potrápit i během porodu, kdy je daleko náročnější se uvolnit. Aniball pomáhá jednoduchým způsobem objevit pánevní dno a naučit se s ním efektivně pracovat: za pomoci správného dýchání aktivovat i relaxovat svaly pánevního dna, abychom miminku co nejvíce usnadnily cestu na svět.  

Teď na chvilku zavřete oči zkuste to naposled: dlouhý, hluboký nádech do břicha a pomalý, plynulý výdech nosem. Cítíte ten klid a čerstvou energii, která proudí vaším tělem? 

Najděte si během dne pár minut jen pro sebe, svou mysl a svůj dech. Trénink správného dýchání nestojí nic, a přesto je tou nejlepší investicí, kterou pro své zdraví i duševní pohodu můžete udělat.