Pánevní dno v těhotenství

Svaly pánevního dna hrají v období těhotenství významnou roli. Na jejich pružnosti závisí udržení dělohy ve správné pozici, protože děloha nabírá váhu společně s rostoucím dítětem.

Správná funkce těchto svalů je podrobena velké zkoušce po mnoho měsíců.

Při porodu přirozenou cestou (vaginálně) se pánevní dno musí efektivně uvolnit, aby všechny jeho struktury odolaly velkému náporu bez poranění, které může později vyvolat dysfunkci pánevního dna (pokles pánevních orgánů, inkontinence,…).

Tělo se na porod připravuje hormonálně. Cvičením a uvědomováním si svalů pánevního dna můžeme tyto přirozené fyziologické procesy vhodně podpořit.

Schopnost pánevního dna udržet ovládání moči a stolice je nepochybně těhotenstvím a vaginálním porodem velmi ohrožena. Vzniklá poranění se hojí jizvou, výsledná tkáň je oslabená, což se v pozdějším věku, v důsledku procesu stárnutí a hormonálních změn v menopauze, může projevit symptomy dysfunkce pánevního dna.

 

Pro dobrou regeneraci  struktur pánevního dna je tedy určitě na místě věnovat se cvičení svalů pánevního dna i po porodu.

 

Související témata:

 

 

 

 

 

 

těhotná žena
Mgr. Renata Zichová

Mgr. Renata Zichová

CEO

Renata Zichová, matka dvou dětí nejdříve vymyslela Aniball pro těhotné ženy, a teď přichází na trh s pomůckou Aniball

Inco. Renata vystudovala právnickou fakultu, ale právnické prostředí ji nikdy nebavilo. Při prvnímu porodu se zrodila

nejen její dcera, ale také myšlenka Aniballu a tím se i naprosto změnilo její profesní směřování. Téma porodu a vše související

se stalo tématem, ve kterém vidí smysl. Stejně jako podpořit ženy a jejich sebevědomí, přirozený pohled na porod, sdílení

informací a zkušeností porodních asistentek, dul i maminek.