Porodní komplikace a jak se jim vyhnout

Není krásnější pocit než přivést na svět zdravé dítě. Bohužel s porodem jsou spjatá také jistá rizika. Podívejte se s námi na ty nejčastější z nich. Poradíme vám jak se jim vyhnout nebo alespoň minimalizovat nepříjemné následky.

 

Natržení a nastřižení hráze

Jedny z nejčastějších poporodních poranění se týkají právě hráze- oblasti mezi pochvou a konečníkem. V případě rizika poranění hráze u porodu je prováděna – epiziotomie neboli nástřih hráze. Jedná se o nepříjemný zákrok, který často provází špatné hojení, bolesti při vyprazdňování, později samovolný únik moči případně stolice, a mnohdy i omezení milostného života. Jsou jistě případy, kdy je nastřižení hráze nevyhnutelné, ale při většině porodů se vaginální tkáň bez problému roztáhne bez poranění. Pokud náhodou přece jen dojde k přirozenému natržení hráze u porodu, je rána menší než u chirurgického nástřihu a vyžaduje i méně stehů. Riziko natržení a nastřižení hráze můžete snížit například pravidelným cvičením před porodem se zdravotnickou pomůckou Aniball.

 

Akutní císařský řez

V České Republice se stále většina dětí rodí spontánně. V případě akutních porodních komplikací se však může lékař uchýlit k alternativě – císařskému řezu. Tento chirurgický zákrok bezpochyby přináší větší rizika než přirozený porod, přesto není nutné se předem strachovat. Ženy, které jednou prodělaly císařský řez, obvykle dál rodí tímto způsobem. Není to však nezbytné, díky předporodním pomůckám můžete v dnešní době zažít i přirozený porod po císařském řezu.

 

Nadměrné krvácení

Poporodní krvácení může být způsobeno hned několika faktory. Nejčastěji se však vyskytuje v souvislosti s rozsáhlým porodním poraněním nebo nedostatečným stahováním dělohy. Kontrakce a správné zavinování dělohy lze podpořit farmakologicky případně nitroděložně v narkóze. Pokud však nedojde k odloučení placenty a pacientka závažně krvácí, je nutno jí velmi rychle odstranit v celkové narkóze.

 

Patříte do rizikové skupiny?

Do rizikové skupiny pro vznik komplikací při porodu patří zejména ženy starší 35 let nebo naopak mladší 17 let, ženy s více než 4 prodělanými porody, alkoholičky, kuřačky nebo drogově závislé. Ohroženy jsou také dámy po gynekologické operaci, s cukrovkou nebo vyšším krevním tlakem v rodině.

Mgr. Renata Zichová

Mgr. Renata Zichová

CEO

Renata Zichová, matka dvou dětí nejdříve vymyslela Aniball pro těhotné ženy, a teď přichází na trh s pomůckou Aniball

Inco. Renata vystudovala právnickou fakultu, ale právnické prostředí ji nikdy nebavilo. Při prvnímu porodu se zrodila

nejen její dcera, ale také myšlenka Aniballu a tím se i naprosto změnilo její profesní směřování. Téma porodu a vše související

se stalo tématem, ve kterém vidí smysl. Stejně jako podpořit ženy a jejich sebevědomí, přirozený pohled na porod, sdílení

informací a zkušeností porodních asistentek, dul i maminek.