Přirozený porod volí ženy zvyklé na aktivní přístup k péči o své zdraví, které roli odevzdaných pacientek odmítají. Věří, že přirozené porodní mechanismy včetně bolestí mají smysl, cítí se za porod odpovědné a chtějí jen naplno prožít. Nejednou v něm spatřují i mimořádnou duchovní příležitost.

 

Když má hlavní slovo porodník

Přednosti klasického porodnictví jsou neoddiskutovatelné, dojde-li v těhotenství či při porodu ke komplikacím. V takových případech zachraňují lékaři životy. Zkušenou lékařskou pomoc potřebují také předčasně narozené děti nebo ženy, které by kvůli vážné zdravotní komplikaci, třeba cukrovce, bez odborné asistence dítě možná vůbec neporodily.

Moderní medicína má i svá úskalí. Lékaři s vidinou co možná nejrychlejšího porodu zapomínají, že spontánně rodící žena potřebuje hlavně klidné plynutí času a laskavé zacházení. Odrazující je i vnucování nepohodlné porodní pozice na zádech, zbytečné holení rodidel, rutinní aplikace klystýru nebo nástřih hráze.

Otázkou je také přirozený porod koncem pánevním. Přestože většina dětí, které se nacházejí v poloze koncem pánevním, by se mohla a měla narodit normálně, volí v dnešní době velká část porodnic automaticky porod císařským řezem. Je zde totiž větší obava možných komplikací a takovýto porod je často řazen mezi porody rizikové. Takto klesá dostatek lékařů a porodních asistentek, kteří by měli s vaginálním porodem koncem pánevním zkušenosti a počet císařských řezů narůstá. I v porodnicích, kde provádějí vaginální porody koncem pánevním, jsou nastavena kritéria pro jejich provedení (např. velikost plodu) a každý takovýto porod je detailně monitorován, obvykle je do něj zasahováno a tedy se nejedná o přirozený porod.

 

Když má hlavní slovo matka

K  výhodám přirozeného porodu patří citlivé individuální zacházení s rodičkou i novorozencem, nepoužívání analgetik, možnost výběru porodní polohy, minimální procento nástřihu hráze, rychlé zotavení po porodu, bezproblémové šestinedělí a kojení.

Porod je chápán jako přirozený fyziologický jev, do kterého není nutno zvenčí zasahovat. Respektuje potřeby rodící ženy: klid, teplo, intimita, bezpečí, díky čemuž nastoluje příjemnou atmosféru. Tělo rodičky pak produkuje dostatečné množství hormonů potřebných pro spontánní průběh porodu. Hlavní, a často po právu zdůrazňovanou nevýhodou je ovšem chybějící možnost poskytnout okamžitou pomoc, když dojde k akutnímu ohrožení života.

Rozhodnutí, zda budete rodit jedním nebo druhým způsobem, je na vás. Vezměte však v úvahu, že přirozený porod lze doporučit pouze zdravé rodičce bez předem odhadnutelných komplikací, která prošla pečlivou předporodní přípravou a ke svému rozhodnutí dospěla na základě vlastní, zcela dobrovolné a informované volby.

 

Kterou cestu si vyberete?

Zajímá vás přirozený porod? Přečtěte si, co je to Aniball.