Aniball blog

Proč se vyplatí pečovat o pánevní dno?

aniball-pro-pecovat

Bolest při menstruaci je vaší noční můrou, bez růžové pilulky se každý měsíc neobejdete?
Jste žena v nejlepších letech, hodně sportujete, snažíte se žít podle posledních trendů a zásad zdravého životního stylu, máte skvělého partnera, přesto se vám roky nedaří počít vytoužené miminko?

Jste aktivní maminkou báječných dětí, ale od porodu se obáváte upřímně zasmát a na trampolínu se s potomky po pár zkušenostech s nedobrovolným únikem moči už „pro jistotu“ raději vůbec neodvažujete?

Bolí vás často hlava nebo bedra? Cítíte se sklesle, unaveně, ztratila jste životní elán, sex s partnerem vás už nebaví?

Proč je důležité věnovat pozornost pánevnímu dnu?

Víte, že všechna tato a další trápení mohou mít společného jmenovatele? Mohou vycházet z oblasti středu našeho těla, z pánevního dna – hluboko ukryté, ale velice důležité struktury, o jejíž existenci řada z nás možná ani nemá tušení, i když tak zásadně ovlivňuje každodenní život.

Na fyzické úrovni stabilizuje trup, podpírá vnitřní orgány a účastní se tak základních pohybových stereotypů na každém našem kroku. Má zásadní vliv na sexualitu, plodnost a kvalitu porodu i kontinenci.

Je také zdrojem vitality, intuice a současně emočním barometrem, detektorem radosti nebo naopak smutku, únavy. Hromadíme v něm negativní zážitky, úzkosti, stresy. A zároveň jeho stav, například poranění při porodu, má vliv na naši psychiku. Je totiž propojeno s limbickým systémem, mimo jiné emočním centrem našeho mozku.

Co vede k potížím?

V průběhu života je pánevní dno namáháno a následkem nejrůznějších vlivů (špatná strava, nadváha, těhotenství, porod, hormonální změny – antikoncepce, menopauza, nedostatek pohybu nebo i nadměrná fyzická zátěž, stres, či nevhodná obuv) ztrácí svoji pružnost, což se projeví jeho ochabnutím nebo naopak zvýšenou tenzí.

Následky, které vás překvapí?

Oba extrémy se projeví a vedou k mnoha poruchám: bolestivá menstruace, zhoršená kvalita milostného prožitku, neschopnost otěhotnět, komplikovaný porod s výrazným poraněním měkkých tkání, pokles pánevních orgánů, inkontinence moči nebo stolice, diastáza, kýla v oblasti třísla, pupku či bránice; bolesti beder, třísel, kyčlí; chronická pánevní bolest, obstipace, varixy, aj. Nezřídka se ale projevují i na zdánlivě nesouvisejících částech těla, nejčastěji bolestmi hlavy, psychickými problémy nebo třeba deformitami nohou.

Je řešením posilovat pánevní dno?

Často doporučované posilování pánevního dna je nevhodné, protože je příliš jednostranné. Zapomeňte na Kegelovy cviky, které mohou napáchat více škody než užitku, narušují vyměšovací reflex, přispívají k inkontinenci a zvyšují riziko infekce močových cest. Stejně tak používání Venušiných kuliček často vede k tzv. přeposilování a přílišnému stažení pánevního dna, které způsobuje bolesti beder, kyčlí, při sexu a menstruaci, chronickou zácpu, hemoroidy nebo dokonce poruchy plodnosti. Typickým příkladem jsou také ženy, které sedí 8 hodin v kanceláři, následkem dlouhodobého stresu podvědomě stahují svaly pánevního dna a nedostatek pohybu během dne kompenzují v posilovně, což vede k permanentnímu přetížení středu těla a problém je na světě.

Co to je vědomá aktivace a relaxace?

Díky současným vědeckým poznatkům a doporučením fyzioterapeutů dnes již víme, že bychom pánevní dno měli tzv. harmonizovat, věnovat se rovnocenně aktivaci – zpevňování ochablých partií, ale i relaxaci – uvolňování spazmů, což je pro obnovení jeho funkcí stejně důležité. Metod a instrukcí pro trénink pánevního dna se nabízí mnoho. Základní problém všech začátečnic však obvykle bývá pánevní dno vůbec najít a pochopit, které struktury pánve vlastně zapojovat, jak je vědomě aktivovat a relaxovat za pomoci dechu, který je pro náš organizmus tak zásadně důležitý a blahodárný!

Jak tedy pánevní dno objevit?

Výborným pomocníkem může být Aniball Inco, který pomáhá obnovit správnou funkci pánevního dna a předcházet potížím i minimalizovat ty již existující. Pravidelné cvičení zmírňuje projevy stresové inkontinence moči po šestinedělí či menopauze.