Rozhovor s Renatou Zichovou, tvůrkyní Aniballu

Dalším rozhovorem jdeme přímo ke zdroji 🙂 Přiblížíme vám zákulisí vzniku samotného Aniballu. Rozhovor se ženou, která jej vytvořila a přivedla na trh. A že ta cesta nebyla jednoduchá… V oboru gynekologie a porodnictví panuje v českých končinách jistá skepse, takže si asi každý dovede představit, jak reaguje lékař na novinky a zvlášť pomůcky typu Aniball. 

 

Renato, jak a kdy jste přišla na nápad vyvinout Aniball?

Před prvním porodem jsem se dostala k obdobnému balonku. Zaujal mě, protože jsem si i v souvislosti s porodem říkala: „Co  se trénuje, to funguje.“ A můj porod byl krásný, přirozený, bez medikace, bez poranění. Když jsme se pak s manželem zamýšleli nad tím, jak účinná, a přitom jednoduchá je tato metoda, napadla nás myšlenka pokusit se přivést na trh pomůcku, která bude určena ženám k předporodní přípravě a umožní jim rodit bez nástřihu a poranění.

 

Jak dlouho vám to vše trvalo?

Pracovali jsme na tom více jak 3 roky. Dlouhou dobu se nám nedařilo najít vhodného výrobce balónku. Přes různé peripetie se nakonec povedlo rozběhnout výrobu v České republice, z čehož mám radost. V průběhu těchto tří let jsme řešili spoustu dalších věcí, které uvedení na trh komplikovaly, včetně registrace na Ministerstvu zdravotnictví, kde to mělo docela zajímavý průběh. Časově náročný byl hlavně vývoj samotného silikonového balónku. Vše se vždy konzultovalo s odborníky, zkoušelo se prakticky, abychom měli jasnou zpětnou vazbu.

 

Můžete maminkám popsat, jak Aniball funguje?

Jde o jednoduchý princip nafukování a vypuzování zavedeného silikonového balonku. Žena s balonkem začne cvičit 3–4 týdny před termínem porodu a postupně se dostává na čím dál vyšší obvod balonku. Není dána hranice, optimálních je tak 30 cm – to je už velikost, která se blíží rozměrům hlavičky novorozence. Připraví tak hráz na porod, aktivuje svaly pánevního dna, může díky cvičení zjistit, jaká poloha jí vyhovuje – poloha u porodu může mít na jeho průběh velký vliv. No a co já považuji za snad největší přínos, je sebedůvěra. Ženy mají z porodu často strach, bojí se bolesti. Je to celé o vnímání porodu obecně. Na těhotnou ženu se dívá spíše jako na pacienta. Jde ale o přirozený stav a příroda ženu vybavila tak, aby porod zvládla. Ženy by se měly více podporovat v tom, aby porod prožily podle svých představ. Já jsem si před prvním porodem říkala, že pokud se mi podaří několikrát vytlačit balonek velký jako hlavička miminka, zvládnu i porod. Díky cvičení jsem se na porod začala těšit, strach zmizel, což vnímám jako klíčové. Začala jsem si uvědomovat, že mě čeká něco zásadního, a ty pocity po porodu byly velmi silné a krásné, byla jsem na sebe opravdu pyšná.

 

Dá se balonek použít i po porodu?

Určitě. Posilování svalů pánevního dna po porodu je důležité. Porod má zásadní vliv na stav této oblasti a žena to může právě cvičením hodně ovlivnit. Porodem to nekončí, naopak. Přála bych si, aby se dělala větší osvěta a ženy o sebe a o své pánevní dno více pečovaly – tak, jak to přirozeně dělají např. ve východoasijských zemích.

 

Jak na Aniball reagují odborníci?

U porodních asistentek a dul byl od začátku vstřícný přístup. Vždy si mě alespoň vyslechly. U lékařů to bylo jiné.

tvůrce Aniballu Renata Zichová

Myslím si, že tam hraje roli i to, že některé porodní asistentky a duly pečují o ženu už od začátku těhotenství, jsou s nimi u porodu a v kontaktu jsou i dál. Pomáhají s kojením, sdílí s maminkou veškeré pocity a znají i poporodní stav. Lékař-porodník je při porodu, ale ženu už pak nevidí. Nemá tedy informace o rekonvalescenci a stavu hráze po porodu s nástřihem. Nevidí, že jsou pak ženy s porodními poraněními často nešťastné z toho, že nemůžou mít ještě třeba i rok po porodu pohlavní styk. Od lékařů jsem slýchala, že je to blbost, marketingový tah. Když teď říkají, že je Aniball skvělý, tak upřímně přiznám, že je to pro mě velká satisfakce. V současné chvíli někteří lékaři i porodnice sami chtějí vzorek a informační materiály. Vidí, jak rodí ženy, které se připravují s Aniballem. Dokonce je v některých porodnicích Aniball součástí porodního plánu a lékaři se na něj při příjmu ptají. Z toho mám velkou radost.

 

A jakou máte zpětnou vazbu od maminek?

Zpětnou vazbu od maminek dostáváme často a je to pro mě vlastně tou největší motivací v práci. Cokoliv, co pomůže ženám, aby se porodu nebály a cítily se připravené, je skvělé. A když vám pak maminka napíše, že prožila krásný porod díky Aniballu, to jsou chvíle, kdy mám často i „na krajíčku“ a říkám si, že moje práce má opravdu smysl.